Užitečného idiota ze sebe udělat nenechám, naštval se Okamurův poslanec na novináře

14. 3. 2014 19:30

Užitečného idiota ze sebe udělat nenechám, na Krymu chci sledovat referendum a zjistit, co si o tom myslí lidé. Tak reaguje poslanec Úsvitu Milan Šarapatka na článek na portálu iDnes.cz.

Užitečného idiota ze sebe udělat nenechám, naštval se Okamurův poslanec na novináře
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lídr pražské kandidátky za hnutí Úsvit Milan Šarapatka
reklama

V něm autor Luboš Palata zpochybňuje význam cesty i regulérnost celého referenda místních obyvatel o tom, zda se chtějí připojit k Rusku: „Podle diplomatických zdrojů se ruští zprostředkovatelé snaží v Evropě ulovit mezi poslanci takzvané pozorovatele, kteří by volbám dodali legitimitu. A oslovují také české zákonodárce,“ uvádí.

Poslanec Šarapatka z hnutí Úsvit to však považuje za spekulativní a chce se osobně přesvědčit na místě, jak bude celá akce probíhat. „Pokud zjistím, že lidé hlasují pod nátlakem nebo se manipuluje s výsledky, řeknu to. Jsem nezávislý a nemám s tím problém,“ řekl pro ParlamentníListy.cz. s tím, že chce oslovit přímo tamní obyvatele.

Na Krym jede na pozvání Evropské organizace pro svobodný monitoring, která není na internetu dohledatelná. Diplomatický zdroj autora článku uvádí, že pozorovatelé jedou sehrát roli „užitečného idiota“, který dodá zdání legality a regulérnosti něčemu, co legální a regulérní není.

Milan Šarapatka odmítá účast ruské ambasády na jeho pozvání. „Udělám všechno pro to, aby ze mě neudělali užitečného idiota,“ řekl.

S referendem souhlasí. „Lidé se musí rozhodnout, v jaké zemi chtějí žít. Ideální by asi bylo, kdyby se Krym vymkl z vlivu Ruska i Ukrajiny, fungoval samostatně a zachoval si demokratické atributy jako kdysi Finsko, ale to se nestane,“ dodal poslanec.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Zuzana Koulová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Volný krocen policií. Držel se regálu. Pak s dítětem v autě. To bude mít dohru

17:25 Volný krocen policií. Držel se regálu. Pak s dítětem v autě. To bude mít dohru

Policisté se pokusili zadržet poslance Lubomíra Volného (Jednotní, zvolen za SPD) za porušování vlád…