Uznávaný Bohumil Pečinka překvapeně zíral na Sobotku podávajícího demisi: Ten starý byrokrat dokázal všechny překvapit

2. 5. 2017 17:27

Bohuslav Sobotka svým rozhodnutím oznámit demisi celé vlády překvapil. Zvolil řešení, které od něj nikdo nečekal, a přinejmenším dokázal prolomit velmi nekomfortní politický pat. Tak to vidí Bohumil Pečinka, jeden z nejuznávanějších českých politických komentátorů.

Uznávaný Bohumil Pečinka překvapeně zíral na Sobotku podávajícího demisi: Ten starý byrokrat dokázal všechny překvapit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zajímavý seminář v CEVROinstitutu na téma Československo a příčiny jeho rozdělení za účasti europoslance Ivo Strejčka, bývalého Klausova kancléře Jiřího Weigla a novináře Bohumila Pečinky
reklama

Renomovaný komentátor z týdeníku Reflex Bohumil Pečinka zastává názor, že premiér Sobotka svým řešením všechny překvapil. A už to samo o sobě je pro něj dobré.

„Svým rozhodnutím podat demisi celé vlády nastolil zcela jinou situaci a znovu se dostal do hry.
Především vybruslil ze zablokované situace, kdy se mu ministr Babiš smál do očí ve stylu, odvolej mě, ale ANO zůstane ve vládních pozicích a já mezitím všem voličům řeknu, jak jsi mě zaříznul,“ oceňuje komentátor.

Sobotka podle něj dokázal obrátit mediální diskurz tak, že on je ten, kdo nelpí na funkci a dokáže na nesnesitelnou situaci reagovat odchodem. Namísto funkce trvá na principu, což je velmi zajímavý mediální příběh.

„Sobotka současně navodil předvolební aranžmá, které je výhodné pro ČSSD. Stručně řečeno, hlavní volební střet se nepovede mezi koalicí a opozicí, levicí a pravicí, ale ANO a ČSSD,“ připomíná. Čtyři roky společné vlády jsou zapomenuty a vše se koncentruje na ostrý závěr kampaně.

Pečinka se také vysmál názoru, se kterým přišel například Miroslav Kalousek, že Sobotka dává půl roku před volbami moc do rukou prezidenta Zemana. „Půl roku před volbami se zeptejme: proč ne?

Pokud by Zeman chtěl experimentovat s úřednickou vládou, poškodí před prezidentskými volbami jen sám sebe, a to určitě nechce,“ dodává.

Starý byrokrat Sobotka se podle něj pochlapil a zase je o co hrát. Na tahu teď jsou Andrej Babiš a prezident Zeman.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nacher k Hřibovi: Tak já vám řeknu, co vím... Na Magistrátu se leccos šušká

21:38 Nacher k Hřibovi: Tak já vám řeknu, co vím... Na Magistrátu se leccos šušká

Hostem pořadu Horká linka v internetové televizi XTV byl poslanec a pražský zastupitel Patrik Nacher…