Uznávaný profesor vypráskal ty, kteří vítají migraci a vidí v ní zisk. Takhle

22.12.2015 13:31

Britský emeritní profesor politické ekonomie Robert Skidelsky se na webu Project Syndicate zaobíral největším nebezpečím současné evropské politiky. Je jím podle něj špatná integrace muslimských uprchlíků, jež by mohla vést k tomu, že islám začne ovlivňovat podobu Evropy.

Uznávaný profesor vypráskal ty, kteří vítají migraci a vidí v ní zisk. Takhle
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Imámové při poradě
reklama

Anketa

Který z českých politiků vás v roce 2015 potěšil?

69%
1%
1%
1%
11%
0%
2%
hlasovalo: 14404 lidí

Skidelsky na úvod zmínil prezidentského kandidáta USA Donalda Trumpa, který nedávno volal po zákazu vstupu muslimům do Spojených států. Trump podle něj vycházel ze strachu z islamistického terorismu, Skidelsky si však pokládá otázku, jaký vliv bude mít na Evropu velká migrační vlna z jiného kulturního prostředí.

„Nejedná se jen o hypotetickou možnost. Muslimská populace v Evropě čítala v roce 2010 na 44,1 milionů osob čili 6 % z celkového obyvatelstva,“ uvedl Skidelsky a na základě porodnosti muslimů, která je vyšší než ta evropská, nás podle něj čeká velký přírůstek muslimského obyvatelstva, a to i přesto, že se do budoucna předpokládá její pokles na evropskou úroveň.

„Liberálové se nestarají o etnickou demografii, jelikož předpokládají, že každý jednotlivec se nakonec identifikuje s normami hostitelské společnosti,“ napsal Skidelsky a dodal, že vycházejí z myšlenky, že imigranti společnost obohacují a nepotřebují ji přizpůsobovat svým představám.

„Je-li to pravda, sociopolitický dopad změny v etnickém složení populace bude neutrální, či dokonce prospěšný,“ uvažoval Skidelsky. Tento předpoklad zahrnuje postupný přerod náboženství příchozích v čistě soukromou věc, jak tomu je pro většinu Evropanů.

To je podle něj však vystavěno na historických událostech; ty však nikdy nezahrnovaly tak velký přesun obyvatelstva, jako je tomu dnes, a po většinou se také jednalo o přesuny lidí kulturně spřízněných s jejich cílovou zemí. „Nesoulad je mnohem větší.“

Celý text zde

„Podstata problému spočívá v tom, že současná evropská civilizace je sekulární, zatímco muslimská civilizace je náboženská. V Evropě přišlo náboženství o svou autoritu nad právem, legislativou, vzděláním, morálkou a pracovním životem. Islámský svět žádným podobným procesem neprošel,“ napsal Skidelsky s tím, že základní společenskou jednotkou je v muslimských zemích rodina, nikoliv jednotlivec, jak je tomu v Evropě, a že především arabský svět postrádá apel na práva jednotlivce a zodpovědnost vládnoucích vrstev; a náboženství v něm není nijak odděleno od státu.

V posledních letech se rozdíly mezi muslimským a západním pohledem na společnost v mnohém ještě prohloubily, jelikož v mnoha muslimských zemích se dostali k moci náboženští představitelé, kteří uznávají právo šaría, ve kterém jsou mnohé věci, jež nejsou v Evropě stíhány zákonem, často trestány i smrtí, například cizoložství či homosexualita.

„V Evropě je islám nejrychleji rostoucím náboženstvím a šaría pronikla do právních systémů jejích zemí,“ napsal Skidelsky a dodal, že například ve Velké Británii existují „stovky soudů šaríi“, jež řeší například rodinné rozepře.

„Sekularizace není nevyhnutelná,“ uvedl Skidelsky a citoval filozofa Larryho Siedentopa, že „sekularizace je dar světu od křesťanství“. A dar světu od sekularizace je pak tolerance, jelikož podle Skidelskyho je to právě sekularizace, jež „otupila ostří náboženského fanatismu, jelikož sekulární uvažování, na rozdíl od božího zjevení, není nikdy nezvratné“.

Kriticky se vyjádřil na adresu ekonomů, kteří vidí v migraci pouze zisk. Ti podle něj zcela selhávají v tom, že si neuvědomují kulturu příchozích lidí. Ti si ji totiž nesou s sebou. Skidelsky dále připomněl nutnost dialogu a vzdělávání, které mohou zmenšit kulturní mezeru mezi muslimy a Evropou a dodal, že největším současným nebezpečím není terorismus, nýbrž selhání v integraci muslimů do společnosti.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: spa

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Soukromé byty dejte těm, co je potřebují! Mladík z Prahy řešil bydlení. A má nápad

21:29 Soukromé byty dejte těm, co je potřebují! Mladík z Prahy řešil bydlení. A má nápad

Český rozhlas pátral po tom, jak se mladým lidem shání vlastní bydlení. „Je to hrozně nespravedlivý,…