V Americe dělají zásadní chybu, že nemají na školách bezpečnostní rámy a kontroly, říká bezpečnostní analytik Pojar

15.02.2018 20:37 | Zprávy

Po střelbě na floridské střední škole zůstalo sedmnáct mrtvých, podezřelý mladík, bývalý student, je ve vazbě, napadl lidi ve škole, která ho před rokem z kázeňských důvodů vyloučila. O tom, jestli se dalo tragédii zabránit a na jaké úrovni je u nás v Česku kultura zacházení se zbraněmi, mluvil bezpečnostní analytik Tomáš Pojar ve čtvrtečním Interview na ČT24.

V Americe dělají zásadní chybu, že nemají na školách bezpečnostní rámy a kontroly, říká bezpečnostní analytik Pojar
Foto: cevroinstitut.cz
Popisek: Tomáš Pojar, M.A., diplomat, bezpečnostní expert, prorektor pro zahraniční vztahy VŠ CEVRO Institut

Podle statistik se za posledních pět let ve školách v USA střílelo téměř třistakrát, což je v průměru jeden takový incident týdně. V Americe je podle Tomáše Pojara poměrně volné nošení zbraní, a to je jedna z příčin, proč tam umírají ve školách děti tak často. „Je tam zkrátka kultura nošení zbraní. USA je i velký kontinent, proto se při počítání incidentů dostanete k tak vysokým číslům,“ upřesnil analytik a dodal, že v USA je mnohem jednodušší si zbraň sehnat a školy a další zařízení nejsou nijak významně chráněny.

„Pak se lehce stává, že tu a tam se nějaký psychopat zblázní, někdo zešílí a rozhodne se školu vystřílet,“ řekl a dodal, že u nás v Uherském Brodě se nedávno stal také podobný případ. V případě střelce na Floridě šlo o studenta, kterého škola vyloučila, protože byl agresivní a na sociálních sítích se netajil obdivem ke zbraním. „Tyto náznaky se dají považovat jako varovné a o člověku, který má problémy, se hovořilo opakovaně. Měl zbraně, fotil se s nimi podobně, jako to dělají džihádisté,“ řekl Pojar a přiznal, že vzhledem i k jeho výhrůžkám, násilnickým sklonům a psychickým problémům měl být dávno sledován.

Podle Pojara je jako prevence monitoring sociálních sítí naprostou nutností. „Dost často je to jediné a hlavní vodítko, kdy je možné tyto ‚osamělé vlky‘ chytit a zaznamenat je, než k takovým útokům dojde,“ míní. Ve škole na Floridě, kde při střelbě zemřelo sedmnáct studentů, se prý učili, jak se v takových případech chovat, bohužel to ale nepomohlo. „Ale bránit se dá především a jedině tak, že se takový psychopat do školy nemá vůbec dostat a každý, kdo do školy jde, by měl chodit přes bezpečnostní kontrolu, kde by ukázal, co vše má u sebe a v tašce,“ je si jistý Pojar, který je přesvědčen i o tom, že jednou USA k větším kontrolám škol jistě přistoupí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: nab

Zajímalo by mě, jaký je zájem o kandidaturu za SOCDEM?

Hledal jsem totiž kandidáty, ale žádné jsem ani na vašich stránkách nenašel. Nebo jich snad máte tolik, že nevíte koho vybrat? To dost pochybuji, když od vás dost politiků přešlo jinam, což teda já neschvaluju a takové politiky nevolím

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Noviny v Česku jako Rudé právo roku 1953. Pohádkář Hučín. Krajan z USA, od něhož nechcete pěstí

13:14 Noviny v Česku jako Rudé právo roku 1953. Pohádkář Hučín. Krajan z USA, od něhož nechcete pěstí

„To, co slyším, že se děje v Česku, mi připadá, jako bych četl Rudé právo z třiapadesátého roku. Jen…