V Brně zaspali: Většina pokut Slušných lidí za přerušení divadla je promlčená

14.08.2019 18:07

Většina pokut pro přívržence hnutí Slušní lidé za přerušení loňského divadelního představení v Brně je promlčená a nebudou ji muset zaplatit. ČTK to dnes řekla mluvčí městské části Brno-střed Kateřina Dobešová.

V Brně zaspali: Většina pokut Slušných lidí za přerušení divadla je promlčená
Foto: Martin Šimák
Popisek: Pohled na Brno shora, letecký snímek
reklama

Pokutu dostalo 25 lidí, 17 podalo odpor nebo námitku podjatosti. Magistrát Brna je podle Dobešové nestihl vyřídit včas, pokuty tedy propadly. Ze zbylých osmi, kteří odpor nepodali a musejí zaplatit, uhradil pokutu jediný. Po zbytku bude městská část peníze vymáhat. Mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek odmítl, že by magistrát postupoval pomalu.

Na propadnutí pokut upozornila Česká televize. Pokuty se pohybovaly kolem 5 000 korun.

Městská část kvůli námitkám musela spis už loni předat brněnskému magistrátu jako nadřízenému orgánu, který měl posoudit podjatost městské části. „Dodneška jsme nedostali žádné rozhodnutí, i když je lhůta 30 dní, v obtížných případech 60 dní. Tím bohužel došlo k tomu, že jsou přestupky odvolaných 17 osob promlčené,“ uvedla Dobešová.

Podle ní městská část nemůže dělat nic, dokud nadřízený orgán nerozhodne o podjatosti. „Udělali jsme maximum a činili všechny kroky včas a v souladu se zákonem. Velmi nás mrzí situace, kdy máme za to, že nadřízený orgán svou nečinností způsobil, že u části osob došlo k promlčení přestupku,“ zdůraznila Dobešová.

Poňuchálek ČTK napsal, že městská část předala magistrátu k vyřízení pouze spisový materiál ve věci odvolání proti usnesení o podjatosti, kterou namítala a následně se proti ní odvolala jediná osoba. „Než však mohl magistrát rozhodnout o tomto odvolání, bylo nutné rozhodnout o vznesené námitce podjatosti proti magistrátu, o které rozhodoval Krajský úřad Jihomoravského kraje,“ uvedl Poňuchálek. Podle něj krajský úřad rozhodl o námitce podjatosti více než tři měsíce od obdržení spisu. „K zániku odpovědnosti za přestupky u dalších obviněných osob došlo nečinností úřadu městské části,“ uvedl Poňuchálek. O odporu podle něj nerozhoduje nadřízený orgán, ale pokračuje řízení, k němuž je příslušný úřad městské části. „U dalších obviněných osob ze Slušných lidí nebyl magistrát příslušný k žádným úkonům ani nikdy nedisponoval spisovými materiály v těchto dalších řízeních,“ zdůraznil Poňuchálek.

Slušní lidé dostali pokutu za to, že vstoupili na pódium při představení Naše násilí a vaše násilí. Tehdy to odůvodnili tím, že vystoupili proti prznění české vlajky a tradic v kontroverzní insenaci. V ní si například herečka vytáhla českou vlajku z přirození nebo herec ztvárňující postavu Ježíše znásilnil muslimskou ženu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zapařenec Wollner! Mynář zaútočil. Odvetu spustili Kroužková a Šarapatka

20:42 Zapařenec Wollner! Mynář zaútočil. Odvetu spustili Kroužková a Šarapatka

Hradní kancléř Vratislav Mynář se v rozhovoru pro ParlamentíListy.cz, v němž označil ČT za manipulat…