V ČR se vrátí k moci komunisté, napsaly zahraniční deníky

24.04.2012 15:29

Podle rakouského deníku Die Presse v České republice reálně hrozí návrat komunistů k moci. Češi jsou podle komentátora rakouského deníku tak naštvaní na pravicovou vládu, že by jim jejich comeback snad ani nevadil. Die Presse se však obává, jak by se případná levicová vláda ČR vyrovnala se současnými evropskými výzvami.

V ČR se vrátí k moci komunisté, napsaly zahraniční deníky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volební kampaň KSČM
reklama

Komentář v rakouském deníku, uvedený slovy „Dny chaosu v Čechách“, zmiňuje současné průzkumy preferencí v ČR, ze kterých již dlouhou dobu vychází levice jako absolutní vítěz. Dopisovatel Hans Jörg Schmidt si proto myslí, že po příštích volbách zcela jistě vznikne vláda ČSSD s tichou podporou komunistů. „Komunisté získají znovu odpovědnost za vládu. Čechům je to ale zjevně jedno,“ píše.

Češi mají vlády plné zuby, ukázali na Václaváku

Důvodem popularity levice je podle deníku fakt, že vláda Petr Nečase, ordinující Čechům jedno úsporné opatření za druhým, již prý ztratila svou legitimitu. "100 tisíc lidí, kteří zaplnili Václavské náměstí, vyslalo vládě vzkaz, že už jí mají plné zuby,“ píše korespondent rakouského deníku.

Lidem podle něj vadí mnoho vládních skandálů, podkopávajících vládní legitimitu, ale rovněž nepopulární škrty a úspory. Navíc má koalice spoustu vnitřních problémů, zejména s Věcmi veřejnými, které prý svým diletantismem srážejí politickou kulturu.

Podle rakouského deníku se za dané situace zdají nezbytností předčasné volby. Levice, která v nich uspěje, prý zcela určitě nebude brát rozpočtovou disciplínu tak vážně jako Nečasova vláda.

Stejně pak soudí o budoucnosti České republiky německý deník Die Welt, který ve svém komentáři očekává společně s dalšími volbami razantní změnu politického kurzu.

 "Podle průzkumů by vedly k prudkému obratu doleva: k sociálnědemokratické vládě, kterou by tolerovali staří komunisté. Poprvé od revoluce by tak KSČM mohla minimálně nepřímo rozhodovat o vládním dění," napsal Die Welt.

"A Čechům se to zdá být jedno," dodal s odkazem na víkendovou masovou odborářskou demonstraci v Praze, při níž účastníci volali po nových volbách. "Atmosféra byla napjatá, běžní lidé mají plné zuby těch, kdo jim v současnosti vládnou," líčí německý deník situaci v Česku.

Příčiny této nespokojenosti ve společnosti vidí stejně jako rakouský deník ve skandálech, které vnitřně otřásly Nečasovou vládou a zbavily ji podle listu její legitimity, a ve stále nových úsporných opatřeních kabinetu doplňovaných zvyšováním daní.

VV jako vyděrači ODS a TOP 09

"Vlastní chaos ve vládě způsobil nejmenší koaliční partner, strana Věci veřejné (VV). VV oba větší partnery - Nečasovu ODS a konzervativní TOP 09 ministra zahraničí Karla Schwarzenberga - pravidelně a amatérsky vydíraly tajnými, pikantními informacemi o jejich lidech," líčí Die Welt koaliční poměry v ČR a poté přibližuje poslední vývoj VV včetně soudu s neformálním lídrem strany Vítem Bártou a odchodu vicepremiérky Karolíny Peake.

"Premiér Nečas dal Peake čas, aby okolo sebe shromáždila dostatek přeběhlíků a zajistila tak přežití vlády. Důvod je jasný. Pokud středopravá vláda ztroskotá, budou nové volby. A těch se všechny strany v koalici kvůli její neoblíbenosti u občanů musí bát jako čert kříže," poznamenává Die Welt.

"Levicová vláda, která by zcela jistě z předčasných voleb vzešla, by sice také kvůli prázdné pokladně nemohla splnit všechny své velkolepé sliby, Česko by ale určitě nedodržovalo rozpočtovou disciplínu, k čemuž se Nečasova vláda zavázala, ačkoli příslušný pakt v EU oficiálně nepodepsala," předpovídá Die Welt vývoj po případných volbách.

S vládou ČSSD a komunistů "by se podle domácích komentátorů Česko stalo nejistým rozpočtově-politickým kantonem v Evropě. Na druhou stranu ale připouštějí, že současná vláda svou legitimitu už více než promrhala," uvádí německý list, podle něhož se tak Česká republika nachází v politicky téměř bezvýchodné situaci.

Die Welt nicméně připomíná, že Češi už mají zkušenost s vládou, která existovala jen díky podpoře "přeběhlíků", i s úřednickým kabinetem. "Čechy, kteří jsou od svých Pappenheimských ve vládních úřadech už na ledacos zvyklí, to tehdy ani v nejmenším netrápilo: život jde dál," uzavírá deník.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kauza mrtvý Rom. Poručík Drexler se neudržel: Romové a aktivisté, že nemáte starost o pokousané policisty?! Co žloutenka, covid. Zákrok byl v pořádku!

16:22 Kauza mrtvý Rom. Poručík Drexler se neudržel: Romové a aktivisté, že nemáte starost o pokousané policisty?! Co žloutenka, covid. Zákrok byl v pořádku!

„V médiích, od Romů ani levicových aktivistů, jsem nepostřehl starost o policisty.“ Diskutovaný post…