V ČT vystoupil zkušený amerikanista. Trump dostal pořádně na frak

30.01.2017 22:56

Bývalý diplomat a ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský, ředitel Občanského institutu Roman Joch a vedoucí katedry severoamerických studií Kryštof Kozák v pondělních Událostech, komentářích debatovali o tom, čím vším nový prezident USA Donald Trump ještě překvapí svět. Žantovský má prý strach především ze střetů demokratů a republikánů. Demokraté totiž dávají najevo, že hned tak neuznají porážku v prezidentských volbách.

V ČT vystoupil zkušený amerikanista. Trump dostal pořádně na frak
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vosková figurína Donalda Trumpa
reklama

Americký prezident vydává jedno exekutivní nařízení za druhým. Je to mocný nástroj, který má k dispozici a 45. šéf Bílého domu ho využívá ve velkém. A rozhodně není první. Kupříkladu Abraham Lincoln zrušil nařízením stejného typu otroctví. Kozák však hned v úvodu zdůraznil, že Kongres tato nařízení může i zrušit. Stejně tak je může zrušit Nejvyšší soud.

Rozhodnutí zakázat vstup do USA muslimům z některých zemí bylo však podle vedoucího katedry severoamerických studií na Fakultě sociálních věd UK Kozáka velmi, ale opravdu velmi nerozumné.

Trump nejedná rozumně a je mu to zřejmě jedno, varuje amerikanista

„Pomáhá všem rekrutům Islámského státu a pomáhá všem antiamerikanistům, kteří teď říkají: nastal čas postavit se Americe. Ale Trump není hloupý člověk, on jen naplňuje sliby, které dal svým voličům. Postupuje hop, nebo trop... Ti odpůrci USA teď budou říkat: podívejte se, tohle je váš nepřítel, tady to vidíte, my proti němu bojujeme už dlouho, bojovali jsme i proti Baracku Obamovi,“ rozpovídal se Kozák. Znovu si posteskl nad tím, že tyto důsledky Trumpa zřejmě netrápí. Trump žene vodu na mlýn radikálům, ale nezajímá se o to.

Velmi kritický byl Kozák také proti myšlence postavit zeď na hranici USA a Mexika. Ročně proběhne na legálních přechodech na 300 milionů lidí. Jsou to legální přechody. Kontakty mezi USA a Mexikem jsou totiž velmi čilé, byť se to příznivcům Donalda Trumpa nemusí líbit. „Ta zeď je spíš v hlavách těch lidí,“ uzavřel své vystoupení amerikanista.

Muslimská kritika Trumpova rozhodnutí se mi zdá poněkud pokrytecká, kroutí hlavou Joch

Svůj pohled na Donalda Trumpa předložili také Žantovský a Joch. Ředitel Knihovny Václava Havla připomněl, že exekuční příkazy Donalda Trumpa nesmějí být v rozporu s Ústavou USA, a pokud má někdo pochybnosti o tom, že to je v rozporu s ústavou, může se obrátit na soud, aby rozhodl. Konkrétně Trump podle Žantovského využívá legislativní příkazy k plnění svých populistických slibů.

Joch kontroval, že o plnění slibů se přece snažil i Barack Obama. Obama v předvolební kampani roku 2008 sliboval, že stáhne vojáky z Iráku. „Stejně jako Obamovo rozhodnutí bylo i to Trumpovo nerozumné a neprozíravé. Obama splnil slib a stáhl vojáky z Iráku a vzniklo tam určité vakuum. Podobně neprozíravé se ukáže i Trumpovo rozhodnutí,“ varoval Joch. Pokud ovšem Trump ponechá své nařízení v platnosti jen pár měsíců, nemusí na to doplatit.

Trump je prezidentem teprve pár dní, a pokud bude v této legislativní smršti pokračovat, nelze vyloučit, že ho bude krotit i Kongres, kde mají republikáni většinu.  

Žantovský a Joch se posléze shodli na tom, že Trumpův výběr zemí, z nichž mají muslimové zakázáno cestovat do USA, je poněkud zvláštní. Nenajdeme mezi nimi např. Saúdskou Arábii. Joch však také připomněl, že konkrétně Saúdská Arábie zakazuje vstup na své území občanům Izraele. „Proto se mi zdá ta muslimská kritika Trumpova rozhodnutí poněkud pokrytecká,“ podotkl ředitel Občanského institutu.  

Žantovský zalitoval toho, že se zatím nedaří zmírnit společenské napětí. Demokraté a republikáni na sebe tvrdě útočí. „Obě strany si nechtějí rozumět. Jsou připraveny svádět vytrvalý politický boj,“ varoval Žantovský. „Ty signály jsou hrozivé. Mám na mysli nejen to, že Trump dává najevo, že se nebude na nic ohlížet a prosadí si, co bude chtít, ale také ten odpor z druhé strany, to znamená u demokratů, kteří odmítají uznat svou porážku,“ uzavřel své vystoupení Žantovský.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lipovská pod nátlakem politiků. Ještě před dnešní Radou ČT vyšel klíčový text. Komu bude horko?

15:27 Lipovská pod nátlakem politiků. Ještě před dnešní Radou ČT vyšel klíčový text. Komu bude horko?

„Odvoláním dozorčí komise není a ani nemůže být ohrožena nezávislost České televize,“ říká ekonomka …