V Debalceve se tvrdě bojuje, povstalci prý dokončují obklíčení

09.02.2015 22:02

Bez ohledu na intenzivní vyjednávání diplomatů o míru na východě Ukrajiny se dnes "v násobcích" zvýšila intenzita bojů v okolí města Debalceve na rozhraní Doněcké a Luhanské oblasti. Oznámilo to "ministerstvo obrany" doněckých vzbouřenců a zprávy potvrdila i ukrajinská média.

V Debalceve se tvrdě bojuje, povstalci prý dokončují obklíčení
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Všude ve vesnicích a městech jsou krátery po bombách

Podle tiskové agentury separatistů se bojuje v okolí takzvané debalcevské kapsy, enklávy uvnitř povstaleckého území ovládané od loňského léta armádou. Agentura DAN dnes napsala, že vzbouřencům se podařilo zcela obklíčit vládní jednotky bránící se ve středu města a jeho bezprostředním okolí. V sevření je prý pět až šest tisíc vojáků.

Kyjev zprávy o úplném obklíčení svých jednotek popírá

O ztrátách se žádná z bojujících stran nezmiňuje. Povstalci tvrdí, že přehradili komunikace směřující do ukrajinského vnitrozemí a znemožnili jak přísun armádních posil, tak evakuaci civilistů. Evakuace probíhala od konce minulého týdne, z původních 25 000 obyvatel prý ve městě zůstal jen zlomek.

Kyjev zprávy o úplném obklíčení svých jednotek popírá. Podle agentury Unian ale velení protipovstalecké operace připouští, že sevření je stále těsnější. Armáda se údajně pokouší prorazit obklíčení u města Vuhlehirsk, tvrdě se bojuje i na předměstí Čornuchyne.

Armádní analytici v Kyjevě jsou přesvědčeni, že separatisté se budou všemožně snažit Debalceve ovládnout ještě před případným uzavřením nových mírových dohod v běloruském Minsku. "Vyrovnání fronty", o němž povstalci hovoří už několik týdnů, chtějí na mírových jednáních v Bělorusku legalizovat. Vůdci separatistů přitom ovládnutí Debalceve označují za nezbytnou podmínku dalšího vojenského tažení směrem na západ.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Krutej filmovej svět.“ Co si režisér dovolí na herečky, odhalila jedna z nich. A kdyby jen to

22:15 „Krutej filmovej svět.“ Co si režisér dovolí na herečky, odhalila jedna z nich. A kdyby jen to

Herečka Tereza Ramba byla hostem v rozhovoru Prostoru X. Řeč byla o sexismu ve filmovém průmyslu, ma…