V EU jsme předposlední v čerpání eurodotací, uvedla Evropská komise. Ministryně Dostálová to vidí jinak

12.08.2019 17:47

Český premiér Andrej Babiš nejen o nedělích ve svých textech sděluje národu, jak maká a s kým vším se sešel, co vyjednal a co má před sebou. Jenže na druhé misce vah jsou data, která naznačují, že Česká republika nedokáže čerpat evropské dotace. Jejich získávání je druhé nejhorší. Ministerstvo pro místní rozvoj, které vede Klára Dostálová nominovaná hnutím ANO, to však tak černě nevidí.

V EU jsme předposlední v čerpání eurodotací, uvedla Evropská komise. Ministryně Dostálová to vidí jinak
Foto: Hans Štembera
Popisek: Měna Euro

Zatímco Evropská komise tvrdí, že Česko je v čerpání dotací druhé nejhorší ze všech 28 členských států EU, za námi už je jen Španělsko, resort Kláry Dostálové podle serveru Echo24.cz oponuje, že je Česko 22. v pořadí. Nejvyšší kontrolní úřad dovysvětlil, proč se data liší.

„Zatímco Evropská komise hodnoty vztahuje k tzv. celkové alokaci, a to včetně národního spolufinancování, data MMR se vztahují k tzv. hlavní alokaci (tj. celkové alokaci bez výkonností rezervy) a navíc pouze k podílu financování z rozpočtu EU,“ uvedla za kontrolní úřad Jana Gabrielová.

„ČR má v čerpání rezervy, především na systémové úrovni, a je jich celá řada. Svou roli hrají mj. dlouhé lhůty při schvalování projektů. Například u kontroly jsme zjistili, že průměrná délka hodnocení a schvalování projektů je více než jeden rok, konkrétně 404 dnů. Problémem jsou často také administrativní náročnost, nereálné cíle, které si ČR stanovuje v jednotlivých oblastech, nebo naopak příliš obecné cíle,“ vysvětluje Gabrielová špatné výsledky.

Klára Dostálová navíc přislíbila, že udělá vše, co bude možné, pro zlepšení situace. Zrychlené čerpání evropských peněz podle ní probíhá již nyní. Ekonomický expert opoziční ODS Jan Skopeček ale tvrdí, že vláda bude dohánět čerpání peněz na poslední chvíli, což české ekonomice neprospěje.

Není bez zajímavosti, že nejlepší v čerpání evropských peněz je podle dat Evropské komise maďarský premiér Viktor Orbán a jeho vláda, i když Orbán jinak EU často ostře kritizuje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tak se mi zase ozval... Pohlavní údy a konečníky létaly! Ivan Vyskočil se znovu střetl s mužem, který mu nabízel milion za odmítnutí vyznamenání od Zemana

8:05 Tak se mi zase ozval... Pohlavní údy a konečníky létaly! Ivan Vyskočil se znovu střetl s mužem, který mu nabízel milion za odmítnutí vyznamenání od Zemana

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM Humbuk kolem sochy maršála Koněva v pražských Dejvicích i zastavení…