V Gaze se protestovalo, Izrael si to nenechal líbit. Příšerný masakr, říkají Palestinci

14.05.2018 17:45

V Jeruzalémě se dnes oficiálně otevírá americká ambasáda, proti čemuž Palestinci svolávají velké protesty, někteří z nich se snaží dostat přes ploty a dráty na území židovského státu. Na hranicích pásma Gazy proto zasahují izraelští vojáci, kteří mají rozkaz střílet. Protesty si vyžádaly tisíce zraněných a desítky mrtvých. „Kdo se přiblíží k hranici, bude považován za teroristu,“ vzkazuje izraelský ministr.

V Gaze se protestovalo, Izrael si to nenechal líbit. Příšerný masakr, říkají Palestinci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Izraele

Palestinská vláda obviňuje Izraelce ze spáchání „příšerného masakru“ v Gaze. K protestům v Gaze vyzvalo tamní vládnoucí hnutí Hamás. Zemřelo při nich už nejméně 41 Palestinců včetně 14letého chlapce a vozíčkáře, uvedl server Aktuálně.cz. Dalších přinejmenším 1 300 lidí bylo zraněno. Akce Palestinců zvaná „Den hněvu“ začala ráno v pondělí, kdy Spojené státy u příležitosti sedmdesátého výročí vzniku Izraele přesunuly své velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma. Palestinci to odmítají, protože město považují za svoji metropoli.

Na tento dnešní den zároveň připadá i vznik Izraele 14. května 1948, který si Palestinci každoročně připomínají pod názvem al-Nakba – katastrofa. Válku prohráli a Izrael vznikl na půdě, kterou považují za svou. Izraelská armáda shodila na pásmo letáky, ve kterých varuje, že proti násilníkům tvrdě zakročí. „Kdo se přiblíží k hranici, bude považován za teroristu,“ řekl v rozhlase izraelský ministr školství Naftali Bennett.

Jeruzalém, považovaný Izraelci i Palestinci za jejich hlavní město, je bodem sváru již velmi dlouho. Město je od roku 1967 sjednoceno, Palestinci na jeho území smějí žít, nemohou však získat občanství. Anexe Jeruzaléma byla označena za okupaci a opakovaně ji kritizovala například Organizace spojených národů. Staré město je tradičně rozděleno do čtyř čtvrtí: arménské, křesťanské, židovské a muslimské.

Původní zdroj ZDE.

Američané s Izraelci teprve musejí najít vhodné místo, kde by v Jeruzalémě mohli postavit novou budovu velvyslanectví, tak aby splňovala velmi přísné bezpečnostní požadavky. To může trvat i několik let. Prozatímním sídlem ambasády v Jeruzalémě bude současná budova amerického konzulátu, kde si mohou američtí občané například vyřídit pasy nebo víza.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Kde berete tu jistotu, že si udržíme nejnižší nezaměstnat?

Já spíš v médiích čtu, jak se bude příští rok propouštět. Jak jste na krachy firem a živnostníků připraveni? Stačí se podívat, co se děje na úřadech práce dnes. A vyřešil jste to nějak? Ne

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ajajaj, tohle se v kavárně líbit nebude. Petr Pavel je u Ukrajiny „realista“

21:00 Ajajaj, tohle se v kavárně líbit nebude. Petr Pavel je u Ukrajiny „realista“

„I voják může být ve funkci prezidenta humanistou,“ říká generál Petr Pavel, jenž byl hostem pořadu …