V Japonsku to vyvolalo zděšení, v Rusku vyčkávání. Zdeněk Zbořil zdůrazňuje události, které média příliš neřeší

28. 4. 2019 11:05

Politolog Zdeněk Zbořil má za to, že česká politika je plná zloby. Nechce však sledovat jen dění v domácím rybníčku, ale hodlá pozornost občanů obrátit na dění ve světě. Dochází zde podle něj ke škodám, o kterých média tolik nepíší, protože nejsou tolik vidět, a přece jsou důležité. Zvláště dění v Tichomoří je mnohem důležitější, než se nám v České republice zdá.

V Japonsku to vyvolalo zděšení, v Rusku vyčkávání. Zdeněk Zbořil zdůrazňuje události, které média příliš neřeší
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil
reklama

V Česku se toho podle Zbořila mnoho neděje. „Zloba, kterou je česká politika přeplněná, stagnuje na určité úrovni. Ani to vylučování Václava Klause z ODS neproběhlo žádným dramatickým způsobem, i když tedy proběhlo způsobem ostudným,“ zaznělo z úst politologa, jenž si v loňském roce převzal státní vyznamenání z rukou prezidenta Zemana.

Média podle něj věnují pozornost materiálním škodám, které jsou vidět a upoutají řadu čtenářů, ať už jde o katedrálu Notre-Dame, která hořela, nebo masakr v kostelech na Srí Lance či útok na mešity na Novém Zélandu v březnu.

„Ale v mezinárodní politice také dochází ke škodám, které nejsou tak atraktivní pro média, protože se nedají ukazovat jako hořící chrám nebo roztrhaná těla, ale přesto ty škody tady jsou,“ konstatuje v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz Zdeněk Zbořil.

Důležité mohlo být i jednání severokorejského diktátora Kim Čong-una s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. V Japonsku prý tato zpráva vyvolala zděšení. V Rusku opatrné vyčkávání. Podle Zbořila rozhodně platí, že dění na Dálném východě je důležité. „Dálněvýchodní agenda v Tichomořském prostoru je mnohem důležitější, než my si v Evropě myslíme. Jejím typickým znakem je, že Evropská unie nebo evropské státy zde nehrají žádnou roli,“ upozornil Zbořil s tím, že to není v pořádku, protože severokorejská armáda je sice zaostalá, ale stále mohutná. A zaostalost by bylo možné napravit několika mohutnými investicemi.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Křeček přitvrdil: Integrace Romů je problémem celé evropské civilizace

20:40 Křeček přitvrdil: Integrace Romů je problémem celé evropské civilizace

Ombudsman Stanislav Křeček tvrdí, že problém diskriminace Romů v české společnosti není veliký. „Roz…