V Letech u Písku si lidé připomenou oběti romského tábora

14.05.2023 7:16

V místě někdejšího koncentračního tábora pro Romy v Letech u Písku se dnes v poledne uskuteční tradiční pietní shromáždění k uctění památky romských obětí nacismu. Mezi účastníky budou i nejvyšší ústavní činitelé v čele s prezidentem Petrem Pavlem. Akci každoročně pořádá Muzeum romské kultury a Výbor pro odškodnění romského holokaustu v ČR.

V Letech u Písku si lidé připomenou oběti romského tábora
Foto: Radek Kraus
Popisek: Památník na pietním místě v Letech na Písecku

Po shromáždění poblíž nouzového pohřebiště obětí tábora v Letech mohou lidé navštívit farní hřbitov v Mirovicích, kde jsou pohřbené především dětské oběti letského tábora.

V místě fungoval protektorátní tzv. cikánský tábor. V 70. letech minulého století tam vyrostl velkokapacitní vepřín. Stát ho v roce 2018 odkoupil za 450 milionů od firmy Agpi, která tam chovala na 13.000 prasat. Bourání vepřína skončilo na konci minulého roku. Místo něj tam vznikne Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách, které chce Muzeum romské kultury otevřít v první polovině příštího roku.

Táborem v Letech podle historiků od srpna 1942 do května 1943 prošlo přes 1300 Romů – mužů, žen i dětí. Kvůli otřesným hygienickým podmínkám, nemocem i špatnému zacházení 327 z nich zemřelo, přes pět set skončilo v Osvětimi. Z koncentračních táborů se po válce vrátilo méně než 600 romských vězňů.

Archeologové před několika lety zjistili, že největší část koncentračního romského tábora v Letech byla v areálu bývalého vepřína.

 

reklama

autor: čtk

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

potíraní dezinformací

Vaše vláda chce neustále bojovat proti dezinformacím, ale zároveň šetříte ve školství. Nemáte dojem, že to nejde dohromady? A co třeba využít peníze na potírání dezinformací a dát je do školství? A co to vlastně ta dezinformace je? Co když se něco jeví jako dezinformace, ale za chvíli se ukáže, že j...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Komunisti nebyli takoví zločinci, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusepedros491 , 14.05.2023 8:21:08
aby postavili na místě koncentračního tábora vepřín .A historická mapa to dokládá že jen malý kousek bývalé zelené plochy koncentráku bylo zabráno na stavbu vepřína. Ten tábor v Letech nebyl za Masaryka původně stavěn jako likvidační ale převýchovný pro toulavé občany bez trvalého bydliště se špatnými hygienickými návyky a pobyt tam trval jen tři měsíce. To že tam vypukla úplavice je příčinou úmrtí nikdo nebyl v tomto táboře popraven ani umučen. A tábor nebyl čistě zaměřen jen na cikány ale na všechny nepřízpůsobivé občany. Velitel tábora chodil s cikánskou přítelkyni do kina čili rasismus nebyl důvodem pobytu v tomto táboře .Zabezpečení areálu dřevěným plotem bez ostnatého drátu čili nebyl to klasický likvidační tábor jaké stavěli Němci. To vše popisuje kolektiv historiků ve své knize Fakta a mýty kolem Letů .To že si pak z Letů udělali fašisti sběrný tábor z něhož putovali zadržení do likvidačních táborů je jeho další smutná kapitola. Místo zbouraného vysokokapacitního vepřína nebyla vybudovaná náhrada a to bylo ekonomicky velmi špatné rozhodnutí.

|  9 |  0

Další články z rubriky

A to nevíte, co bylo pak! Železný vyběhl za Ševčíkem. I jeho vlastní se do něj trefují

10:10 A to nevíte, co bylo pak! Železný vyběhl za Ševčíkem. I jeho vlastní se do něj trefují

Debata o konsolidačním balíčku v pořadu Události, komentáře ČT24 začala ostrou přestřelkou mezi děka…