V Liberci podepisují osobnosti petici proti xenofobii: Hlásíme se k odkazu Masarykova, Čapkova a Havlova člověčenstva

31. 8. 2017 15:46

Proti xenofobii a šíření strachu z odlišnosti se staví provolání, které dnes představili jeho signatáři v Liberci. Kriticky se v něm vyjadřují i k prezidentovi republiky či tradičním demokratickým stranám. Text provolání podepsalo 15 osobností s různými profesemi a z rozličných sfér života společnosti, řekl jeden ze signatářů a náměstek primátora Liberce pro sociální oblast, Ivan Langr, napsala ČTK.

V Liberci podepisují osobnosti petici proti xenofobii: Hlásíme se k odkazu Masarykova, Čapkova a Havlova člověčenstva
Foto: liberecky-kraj.cz
Popisek: Liberec
reklama

Symbolicky se podle Langra k textu mohou přidat i další, prohlášení je na webu. Signatáři v něm například upozorňují na to, že šíření nepřátelství – zejména k odlišně se projevujícím menšinám – se postupně stává i jedním z významných témat politického souboje o hlasy voličů.

„Považujeme za alarmující, pokud se proti tomuto víru předvolebních kampaní neozývá varovný hlas z tradičních demokratických stran ani z úst vysokých ústavních činitelů, prezidenta republiky nevyjímaje. Ba co víc, jejich okázalé mlčení, či dokonce tichý souhlas – snad v obavě ze ztráty voličské přízně – rostoucí projevy extremismu jen legitimizují, podporují a pozvolna je činí normou,“ píše se v textu.

"Českou společnost víc než cokoli jiného v minulosti pozitivně formovaly ideály humanitní a člověčenství Masarykovo, Čapkovo a Havlovo. S hrdostí se hlásíme k jejich odkazu a v jejich duchu voláme po respektu k principům rozmanitosti, vedoucích k vzájemnému obohacování nás všech," píše se v provolání.

Mezi signatáři prohlášení jsou i dva bývalí poradci prezidenta Václava Havla, architekt Miroslav Masák a pedagog Jan Šolc. Prohlášení podepsali také například ředitelka libereckého divadla Jarmila Levko, ředitel liberecké zoo David Nejedlo, spisovatel Jaroslav Rudiš, raper Paulie Garand nebo známý liberecký knihkupec Martin Fryč.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Feri to startoval, Kalousek prosil. Pak se přidal Okamura. Schillerové se muselo zle dýchat. A ne kvůli roušce

15:10 Feri to startoval, Kalousek prosil. Pak se přidal Okamura. Schillerové se muselo zle dýchat. A ne kvůli roušce

I na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny se může stát, že se debata stočí úplně jiným směrem, než k…