V Národním divadle se nedodržovaly zákony. Podvádělo se na mzdách, přiznal Burian

17.08.2013 6:53 | Zprávy
autor: adr

V Národním divadle, instituci, která ročně hospodaří s rozpočtem kolem jedné miliardy korun, se prý dlouhá léta podvádělo při vyplácení mezd. Přiznal to nový ředitel divadla Jan Burian v rozhovoru pro sobotní vydání deníku MF Dnes.

V Národním divadle se nedodržovaly zákony. Podvádělo se na mzdách, přiznal Burian
Foto: narodni-divadlo.cz
Popisek: Národní divadlo v Praze

"Přímo v kolektivní smlouvě, uzavřené i s odborovou organizací, bylo řečeno, že určitý počet představení v měsíci se hradí prostřednictvím mzdy. A pokud to určitý počet představení v měsíci přesáhne, pak je divadlo povinno uzavřít s umělcem autorskou smlouvu," říká nový šéf divadla Burian.

Obcházely se daňové povinnosti

To znamená, že umělec měl ve smlouvě například za deset představení v měsíci stanovenou mzdu, která podléhá zdanění a sociálním a odvodům na sociální a zdravotní pojištění. Pokud ale účinkoval v dalších představeních, za ty dostal zaplaceno formou honorářů, které podléhají jinému zdanění, čímž se v Národním divadle, především prý v opeře, uměle navyšovaly příjmy a obcházely zákony, vysvětlil pro MF Dnes.

Tuto praxi odkryl audit, který vypracovala komise odborníků ještě před Burianovým nástupem do funkce. Odcházející ministryně kultury Alena Hanáková (TOP 09 a STAN) proto dala Burianovi za úkol, aby po svém nástupu zavedl v divadle pořádek. Ačkoli audit odkryl určité nedostatky, ani tak se Burian nedomnívá, že odvolání bývalého ředitele Ondřeje Černého bylo nezbytné.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Euro

Zmiňujete se o jakémsi hlasovacím kartelů zemí eurozóny, ale když teď nejsme členy, nerozhoduje se tak vlastně o našich penězích jen bez nás? I když nemáme euro, tak do EU přeci přispíváme, jen teda pokud to chápu vůbec, tak už o jejich osudu vlastně jako nečlenové eurozóny nerozhodujeme vlastně vůb...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Teď se může stát cokoliv.“ Po žalobě Pavla na vládu

10:30 „Teď se může stát cokoliv.“ Po žalobě Pavla na vládu

Hrad dnes oznámil, že prezident Petr Pavel podává kvůli údajné nesoučinnosti vlády v otázce summitu …