V Německu žije víc žadatelů o azyl a lidí s nárokem na azyl, než je lidí v Praze

25.06.2018 16:23

Deník Die Welt přináší aktuální statistiky, které se týkají počtu přistěhovalců v evropských zemích. Na prvním místě se drží Německo, za kterým s velkým odstupem následují Francie a Itálie.

V Německu žije víc žadatelů o azyl a lidí s nárokem na azyl, než je lidí v Praze
Foto: Jan Rychetský
Popisek: O nabíjení mobilů u jedné z restaurací je obrovský zájem

Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) zveřejnil aktuální počty uprchlíků s nárokem na azyl v jednotlivých evropských zemích. Nejvíce těchto osob pobývá v Německu (1,41 milionu). S velkým odstupem poté následuje Francie (420 000) a Itálie (335 000). Poměrně velké množství uprchlíků, vzhledem k počtu domácího obyvatelstva, pobývá také ve Švédsku (328 000) a Rakousku (173 000). Naopak v Řecku se počet uprchlíků podle UNHCR snížil na 83 000.

Jak uvádí Die Welt, v celém Řecku tak žije méně osob s nárokem na azyl než v hlavním městě Německa Berlínu. Tam jich podle údajů z konce minulého roku úřady evidovaly 83 322. „Ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko zase pobývá 433 236 uprchlíků, což je více než například v celé Itálii,“ uvádí vlivný německý deník s tím, že v loňském roce padlo 524 185 rozhodnutí o udělení či neudělení azylu. To je více než ve všech státech Evropské unie dohromady.

Německo vyřizovalo nejvíce žádostí o azyl ze všech evropských zemí i v nedávné minulosti. Naopak Řecko nebo Itálie byly v tomto ohledu poněkud skromnější. „Řecko průměrně v posledních deseti letech přijímalo ročně 10 000 rozhodnutí o azylu. V Itálii to potom bylo mezi lety 2008 a 2014 mezi 11 000 a 35 000 ročně. V posledních čtyřech letech potom italské úřady evidují ročně asi 80 000 rozhodnutí o azylu.“

Nicméně zveřejněné statistiky se pochopitelně netýkají ilegálních migrantů, kteří se počítají jenom v samotné Itálii na stovky tisíc, a podobně tomu je také v Německu. Nová italská vláda oficiálně hovoří nejméně o půl milionu ilegálů, které hodlá deportovat do jejich mateřských zemí. Přibližně stejný počet ilegálních migrantů přebývá také v Německu. Úřady v obou zemích mají jen málo dostupných nástrojů, aby zjistily aktuální místo jejich pobytu, natož aby je byly schopny vyhostit.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Začalo to přestřelkou Xavera s redaktorkou ČT. A teď? Ozývají se postižení, zapojují se další redakce. Jde prý o boj o veřejnoprávní média

15:49 Začalo to přestřelkou Xavera s redaktorkou ČT. A teď? Ozývají se postižení, zapojují se další redakce. Jde prý o boj o veřejnoprávní média

Před pár dny po českém internetu kolovalo video, na němž se moderátor Luboš Xaver Veselý obul do red…