V Norsku se střílelo v gay baru. Podezření na islamistický terorismus

25.6.2022 9:05 odp.

Policie v Norsku vyšetřuje noční střelbu u gay baru v Oslu jako extrémní islamistický terorismus. Podezřelého ze střelby policie zadržela nedaleko místa činu a obvinila ho z vraždy. Odpoledne Norsko zvýšilo stupeň ohrožení terorismem ze třetího na nejvyšší pátý stupeň, informují Novinky.

V Norsku se střílelo v gay baru. Podezření na islamistický terorismus
Foto: wikipedia
Popisek: Norská vlajka

Střelba se odehrála v sobotních brzkých ranních hodinách. Útočníkem je 42letý Zaniar Matapour, který má norské občanství a pochází z Íránu, jednal pravděpodobně bez kompliců. V minulosti se dopouštěl násilí a výhrůžek a norská tajná služba PST ho měla v hledáčku od roku 2015 v souvislosti s obavami z jeho radikalizace a členstvím v islamistické extremistické síti.

Útok nepřežili dva lidé, dalších deset bylo vážně zraněno. V sobotu odpoledne norská policie uvedla, že čin nyní vyšetřuje jako extrémní islamistický terorismus.

  • Původní zdroj ZDE

Šéf PST Roger Berg na sobotní tiskové konferenci zmínil, že zadržený Matapour měl také psychické problémy. Nyní ho policie obvinila z vraždy, z pokusu o vraždu a z teroristických činů, řekl na tiskové konferenci prokurátor Christian Hatl. Jednou z hypotéz, proč se Matapour k činu odhodlal, je podle Hatla zločin z nenávisti. K útoku došlo jen pár hodin před plánovaným průvodem za práva komunity LGBT.

Noční střelbu v relativně bezpečném Norsku komentovali šokovaní norští politici na sociálních sítích. Za „krutý a hluboce šokující útok na nevinné lidi” jej na facebooku označil norský premiér Jonas Gahr Störe. „Brutální a hrozné,“ napsal na twitteru předseda norského parlamentu Masud Gharahkhani.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Demise

Pane premiére, vzhledem k otřesnému stavu veřejných financi, rostoucí inflaci, poklesu životní úrovně i osobních úspor, vzhledem k nejistotě týkající se zásobování plynem Evropu z Ruska letos v zimě, neuvažujete, prosím, o demisi? Nezaznamenal jsem krom projevů jediný hmatatelný krok Vašeho kabinetu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kdo a proč doporučil Mlejnka Rakušanovi. A právě teď? Bývalý zpravodajec navádí novináře k cíli

9:51 Kdo a proč doporučil Mlejnka Rakušanovi. A právě teď? Bývalý zpravodajec navádí novináře k cíli

„Chce mít vláda další měsíce ve funkci ředitele zpravodajských služeb osobu bez prověrky, kterou má …