V Olomouckém kraji má vyjednanou koalici Olomouc a Přerov

17.10.2014 15:25

V Olomouckém kraji se za uplynulý týden po volbách dohodli o podobě koalice ve velkých městech politici v Olomouci a Přerově. Ve třetím statutárním městě Prostějově stále jednají. Poslední schůzky čekají zástupce politických stran a hnutí také ve zbývajících dvou okresních městech Šumperk a Jeseník. Hnutí ANO, které bodovalo téměř ve všech městech regionu, zatím křeslo primátora neobsadilo. V Olomouci skončilo v opozici, v Přerově však získalo místa všech tří náměstků.

V Olomouckém kraji má vyjednanou koalici Olomouc a Přerov
Foto: prerov.eu
Popisek: Přerovské Horní náměstí

Nejrychleji měli jasno o podobě koalice v Olomouci. Na vládnutí v krajském městě se dohodli zástupci ČSSD, ODS, KDU-ČSL a TOP 09 už v neděli večer, koaliční smlouvu však podepíšou až příští týden. Primátorem by se měl stát Antonín Staněk z ČSSD. V pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu bude mít koalice většinu 24 zastupitelů. Podle uzavřené dohody by ČSSD měla v jedenáctičlenné městské radě získat pět křesel včetně primátorského, ostatní strany mají mít v radě po dvou zástupcích. Koalice se chce zaměřit na zodpovědné hospodaření radnice či důraz na další rozvoj vzdělanosti a kultury ve městě.

Vítězné hnutí ANO skončilo v Olomouci nečekaně rychle v opozici, což vyvolalo přestřelku i na úrovni vládních politiků. O funkci primátora přišlo ANO i v Přerově, kde volby rovněž vyhrálo. Tam by měl v čele radnice stát Vladimír Puchalský ze Společně pro Přerov. Hnutí ANO však na oplátku získalo všechna tři místa náměstků. Koalice bude ve městě čtyřčlenná, tvořit ji budou také zástupci Nezávislých a Za prosperitu Přerova a jeho místních částí. V Přerově jde zatím v regionu o největší politické zemětřesení na radnici, jejího vedení se ujmou zcela nové strany a hnutí. ODS a ČSSD, které ve městě vládly 16 let, skončily v opozici.

Jednání jsou náročná

Vítězná ČSSD dnes v Prostějově jednala o možné koaliční spolupráci pouze s hnutím ANO, které ve volbách skončilo druhé. Zatímco první povolební schůzky se v neděli zúčastnili i zástupci sdružení PéVéčko, tentokrát k diskusi o budoucí radniční koalici přizváni nebyli. Jednání budou v Prostějově pokračovat příští týden. V úvahu připadá například koalice ČSSD a ANO s KSČM, ODS či KDU-ČSL.

O podobě budoucích koalic se stále jedná i v Šumperku a Jeseníku, kde zrod vlád na radnicích provázejí složitá povolební vyjednávání. Situaci v obou městech zkomplikoval vstup hnutí ANO na politickou scénu, když získalo podstatnou část mandátů. V Jeseníku volby vyhrálo. „Čekají nás poslední schůzky,“ řekl dnes ČTK bez větších podrobností lídr jesenického hnutí ANO Adam Kalous.

Jasno by mělo být po víkendu i v Šumperku. „Je to náročnější a mnohem složitější než po minulých volbách. Volby jsme sice vyhráli, ale ztratili jsme tři mandáty. Snažíme se ale postavit spolupráci na stejné ose jako doposud,“ řekl ČTK dosavadní šumperský starosta a lídr vítězné Nezávislé volby Zdeněk Brož.


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr, čtk

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Jaké jsou důvody pro zvýšení věkové hranice odchodu do penze ?

Jaké jsou důvody pro změny odchodu do penze našich občanů v 68 letech,když v žádném evropském státě není hranice odchodu do penze tak vysoká, přičemž spousta zemí je na tom ekonomicky podstatně hůře ? Nejde ze strany KDU-ČSL o další asociální opatření ?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zemřel Lubomír Štrougal. Premiér šesti vlád

15:01 Zemřel Lubomír Štrougal. Premiér šesti vlád

Lubomír Štrougal, rekordman mezi českými a československými premiéry v délce výkonu funkce i dožití,…