V Polsku ukradli sochu sovětského maršála osvoboditele. Pak mu urazili hlavu

31.07.2020 21:50

Ze hřbitova v polském městě Lehnice (Legnica) byla ukradena socha sovětského maršála Konstantina Rokossovského. Následně byla nalezena s uraženou hlavou. Rusko nyní žádá od polských úřadů vysvětlení. Píše to server Reflex.cz s odvoláním na agenturu TASS.

V Polsku ukradli sochu sovětského maršála osvoboditele. Pak mu urazili hlavu
Foto: Archiv
Popisek: Polsko
reklama

Socha sovětského maršála se stala terčem vandalů opakovaně, byla jím i v minulosti. Tentokrát k incidentu došlo v noci na čtvrtek, kdy dosud neznámí pachatelé se nejprve vylomením vrat vloupali na hřbitov, strhli 600 kilogramů vážící sochu a odvezli ji pryč. Ta byla následně nalezena nedaleko na poli, ale s useknutou hlavou. 

Podle vědeckého ředitele Ruské vojensko-historické společnosti Michaila Mjachkova to vyvolává pohoršení a nutnost, aby polské oficiální orgány našly viníky tohoto vandalismu a vrátily památník na místo. Je podle něj také nutné, aby došlo k omluvě sovětským vojákům. „Tyto činy musejí být samozřejmě trestně stíhány,“ uvedl.

Domnívá se také to, že poničení sochy maršála, jenž se účastnil bojů v první i druhé světové válce, po níž se stal polským ministrem obrany, je pokračováním rusofobní politiky polské vlády. „Ta se snaží snížit roli sovětské armády při osvobozování Polska,“ řekl vojenský historik. Ruské velvyslanectví ve Varšavě pak potvrdilo, že incident skutečně vyšetřuje. 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Milion chvilek a Bělorusko: Něco se chystá. Zatím koluje toto info

12:36 Milion chvilek a Bělorusko: Něco se chystá. Zatím koluje toto info

Aktivisté kampaní organizovaných spolkem Milion chvilek hodlají po celý víkend vyjadřovat podporu Bě…