V Praze 10 začalo druhé kolo doplňovacích senátních voleb

26.09.2014 14:01

V Praze 10 začalo ve 14:00 druhé kolo doplňovacích senátních voleb. Lidé vybírají mezi tamní místostarostkou Ivanou Cabrnochovou (SZ s podporou ČSSD) a lékařkou Janou Duškovou (ANO). Současně začalo referendum o stavbě nové radnice a opravách fotbalového stadionu Ďolíček, kde hraje prvoligový klub Bohemians 1905. Minulý týden v prvním kole doplňovacích senátních voleb hlasovalo 15,8 procenta voličů. V referendu hlasovalo 11 procent voličů, kvůli nízkému počtu voličů jsou proto výsledky referenda neplatné.

V Praze 10 začalo druhé kolo doplňovacích senátních voleb
Foto: Hans Štembera
Popisek: V Senátu proběhl veřejný seminář Umírá Ústav pro studium totalitních režimů?
reklama

Cabrnochová v prvním kole voleb dostala 15,83 procenta hlasů, Dušková 15,59 procenta. Třetí skončila kandidátka TOP 09 Renata Sabongui, čtvrtý bývalý fotbalista Antonín Panenka (za hnutí Nezávislí pro Prahu 10 - Hnutí pro lepší Desítku). Lidé v Praze 10 vybírají nástupce za Jaromíra Štětinu (za TOP 09), který se stal europoslancem. Štětina byl zvolen v roce říjnu 2010, jeho nástupkyně tedy bude v horní komoře Parlamentu působit dva roky.

Referendum

Současně se senátními volbami mohou lidé hlasovat v referendu. Původně jeho vyhlášení požadovala opozice a místní sdružení, mělo se týkat chystané stavby nové radnice za 775 milionů korun. Petici za jeho vyhlášení podepsalo 9600 lidí, podle radnice bylo ale téměř 2000 hlasů neplatných a archy tak nesplnily zákonné povinnosti. Za pravdu v tom dal úřadu soud.

Zastupitelstvo poté vyhlásilo referendum ve třech termínech. Dnešní je druhým z nich, třetí bude v době komunálních voleb, jak přípravný výbor referenda požadoval. Otázky ohledně radnice jsou ale součástí už dnes začínajícího hlasování. Celkem voliči odpovídají na sedm otázek, stavby radnice se týká šest z nich.

Referendum má zjistit, jestli občané souhlasí s maximální výší nákladů na stavbu radnice 500 milionů korun a s náklady na koupi pozemku za dalších 500 milionů korun. Dále mají odpovědět na otázku, zda má být základním hodnoticím kritériem veřejné zakázky ekonomická výhodnost a dílčím nabídková cena a zda má být součástí hodnocení dopravní dostupnost pro občany. Dále budou voliči odpovídat, jestli má být celá již vypsaná zakázka zrušená. Poslední z otázek se věnuje opravě stadionu Bohemians 1905 Ďolíček. Kritici namítají, že příliš velké množství otázek je pro voliče matoucí.

Celkový počet oprávněných voličů v Praze 10 je 80.419, do volebních místností ale minulý týden dorazilo jen 8884 lidí, tedy zhruba 11 procent. Ve třetím plebiscitu v termínu komunálních voleb bude pět otázek týkajících se privatizace bytů, kamerového systému, oprav komunikací a parkovacích domů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Známá tvář z TV Nova: Babiš? Je to miliardář a nic nedal! A šla řeč o krysách a oprátce

14:25 Známá tvář z TV Nova: Babiš? Je to miliardář a nic nedal! A šla řeč o krysách a oprátce

Koronavirus změnil mnohé, ale některé věci stále zůstávají. I v této době se ozývá hodně kritiky na …