V Rudolfinu uctili památku zavražděných 3792 terezínských vězňů

09.03.2014 6:06

Koncertem pro 3792 terezínských hvězd v sobotu v zaplněné Dvořákově síni pražského Rudolfina uctili památku terezínských vězňů. Vystoupení se konalo při příležitosti 70. výročí největší hromadné vraždy československých občanů během druhé světové války v nacistickém koncentračním táboře v Osvětimi, kde bylo z 8. na 9. března 1944 zabito 3792 terezínských vězňů. Na památku nevinných obětí na závěr koncertu diváci symbolicky zamávali rozsvícenými umělými svíčkami, které nalezli na sedadlech. Tragickou událost si v sobotu připomněli i na jiných místech.

V Rudolfinu uctili památku zavražděných 3792 terezínských vězňů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Náměstí v Terezíně

Koncert, který byl součástí Mezinárodního festivalu česko-německo-židovské kultury Devět bran, nabídl skladby zavražděných židovských skladatelů z Terezína Pavla Haase, Hanse Krásy či Viktora Ullmanna v podání Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod taktovkou Libora Peška. Na úvod zazněl Ullmannův Koncert pro klavír a orchestr, v němž vystoupil uznávaný český klavírista Martin Kasík. Následovala Symfonie pro velký orchestr Pavla Haase a Zdeňka Zouhara.

Hrála se terezínská opera i hudba z filmu Schindlerův seznam

Po přestávce jeviště patřilo dětem ve zkrácené verzi terezínské opery Brundibár Hanse Krásy a Adolfa Hoffmeistera, v níž se představil Dismanův dětský rozhlasový soubor. Program doplnila hudba Johna Williamse z filmu Schindlerův seznam v podání houslisty Pavla Šporcla a klavíristy Petra Jiříkovského. Večer zakončily dvě skladby, které podle svědectví zpívali terezínští vězni před smrtí jako projev vzdoru - československá hymna a Hatikva, hymna Izraele. Před dojatým hledištěm je zazpíval Pražský filharmonický sbor a Dětský pěvecký sbor Českého rozhlasu. Koncertem provedla Tereza Kostková.

Tragickou událost si dnes připomněli i na jiných místech. Například v rámci happeningu Pamatuj! zpívaly vokální sbory po celé zemi, koncert se uskutečnil také ve Španělské synagoze v Praze. Tryzna k výročí popravy 3792 židovských mužů, žen a dětí z českého rodinného tábora v Osvětimi-Březince je na neděli v metropoli naplánována do Pinkasovy synagogy. Osudy terezínských vězňů transportovaných za druhé světové války do koncentračního tábora Osvětim-Birkenau připomíná například výstava Rodinný tábor, která začala minulý týden v Muzeu ghetta v Terezíně.

Do Osvětimi přijelo v prosinci 1943 a v květnu 1944 několik velkých transportů z Terezína. Ze 17.500 vězňů rodinného tábora přežilo pouhých 1294. Z celého Československa, jehož předválečná židovská komunita čítala 350.000 lidí, zahynulo za války 250.000 Židů.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe, čtk

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Porodnost

Dobrý den, píšete, co chcete dělat pro zvýšení porodnosti, ale nezapomínáte, že jste už více jak dva roky ve vládě? Co jste zatím pro rodiny udělali? Vždyť i to navýšení rodičovské je nedostatečné a navíc diskriminující. A co je vlastně podle vás hlavní příčinou klesající porodnosti? Koukám, že neod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…