V Rusku prý šetří útok na českou ambasádu jako přestupek. Nemůžeme se tomu prý vlastně ani divit

17.07.2020 22:49 | Zprávy
autor: jma

Ruské ministerstvo vnitra se prý zabývá útoky na českou ambasádu v Moskvě a na konzulát v Petrohradu jako přestupky za drobné výtržnictví. Podle bývalého šéfa české diplomacie Cyrila Svobody ale ve skutečnosti dokonce ani případ neprošetřuje. „Vzájemné vztahy jsou tak špatné, že si v Rusku může dovolit provokaci vůči našemu zastupitelskému úřadu kdokoliv. A může si být téměř jistý, že nebude terčem kritiky nebo sankce Ruské federace,“ myslí si Svoboda.

V Rusku prý šetří útok na českou ambasádu jako přestupek. Nemůžeme se tomu prý vlastně ani divit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Socha Koněva, ještě na svém místě

K útokům došlo začátkem dubna hned poté, co byla odvezena socha maršála Ivana Koněva z náměstí Interbrigády v Praze 6. „Strana Jiné Rusko požaduje, aby ruská ministerstva zahraničí a obrany učinila odpovídající diplomatické – a jestli bude třeba, tak nejen diplomatické – kroky, které ujistí evropské kolegy o tom, že rusofobie v jakékoli formě nezůstane bez trestu,“ uvedli k incidentu ruští nacionalisté.

Několik pachatelů tehdy vhodilo zapálenou dýmovnici do areálu české ambasády v Moskvě. Podobný případ se opakoval po týdnu u konzulátu v Petrohradu. Na oba násilné akty reagovalo české ministerstvo zahraničí a zaslalo do Ruska oficiální nótu, s tím, aby proběhlo řádné vyšetření incidentů.

„Ruské ministerstvo zahraničí informovalo, že se incidentem zabývá ruské ministerstvo vnitra. Později jsme byli informováni o tom, že pachatelé mohou být vyšetřováni za přestupek drobné výtržnictví,“ řekla pro server Aktuálně.cz mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová, s tím, že další informace k dispozici nemají.

Podle Cyrila Svobody ale ve skutečnosti ani k žádnému vyšetřování za strany Rusů nedojde. „Vzájemné vztahy jsou tak špatné, že si v Rusku může dovolit provokaci vůči našemu zastupitelskému úřadu kdokoliv. A může si být téměř jistý, že nebude terčem kritiky nebo sankce Ruské federace,“ zmiňuje Svoboda. „Nemáme v Rusku relevantní sílu, která by se za nás postavila,“ dodal.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Čí je to vina?

Tvrdíte, že jinde financování veřejnoprávních médií funguje, díky vysoké politické kultuře. Proč není možná i u nás? Je pravda, že kdo víc sleduje jak spolu jednáte, je to děs a zlepšení nepřispíváte ani jedna strana. A jestli projde ta změna financování, jako že as projde. Co budete dělat dál? Proč...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sudeťáky podpořili, oběti okupace ne! Priority Pavlova Hradu

21:14 Sudeťáky podpořili, oběti okupace ne! Priority Pavlova Hradu

„Vážený pane prezidente, obracím se na Vás nejen jako na hlavu státu a vrchního velitele, ale také j…