V Turecku dnes začaly volby. Rozhodnou, zda prezident posílí moc

07.06.2015 12:32

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan po dnešku možná ještě více posílí svou moc. Rozhodne o tom výsledek parlamentních voleb, které v Turecku začaly dnes ráno. Rozhodování o složení 550členného zákonodárného sboru se může zúčastnit 56,6 milionu Turků.

V Turecku dnes začaly volby. Rozhodnou, zda prezident posílí moc
Foto: Archiv
Popisek: Turecká vlajka
reklama

Jde o první parlamentní volby od nástupu Erdogana do úřadu hlavy státu v srpnu loňského roku. Předvolební průzkumy naznačují, že by Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP), již prezident založil a která vládne už 12 let, mohla zaznamenat ztrátu křesel. Nicméně rozhodně zůstane výrazně nejsilnější politickou silou v zemi.

Erdogan chce posílit své pravomoce a toho může dosáhnout jen změnou ústavy. K tomu však potřebuje podporu 367 poslanců. Aspoň 330 zákonodárců je pak nezbytných k vypsání referenda o novém základním zákonu. V dosavadním parlamentu má AKP 312 mandátů.

Zda Strana spravedlnosti a rozvoje ve sněmovně své pozice posílí či nikoli, ovlivní zejména to, kolik opozičních stran se do parlamentu dostane. Klíčový bude zřejmě úspěch či neúspěch prokurdské levicové Demokratické strany lidu (HDP); průzkumy jí dávají naději, že by mohla překonat desetiprocentní hranici nutnou pro vstup do zákonodárného sboru.

Volební místnosti se v Turecku uzavřou v 16:00 SELČ. První částečné výsledky by mohly být k dispozici o dvě hodiny později.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,To bylo Vašíkovi Moravců 7 let..." Hvězda ČT znectila Petra Žantovského s kolegou. Teď si přečte příběh

14:55 ,,To bylo Vašíkovi Moravců 7 let..." Hvězda ČT znectila Petra Žantovského s kolegou. Teď si přečte příběh

„Je to už relativně dávno. Asi tak někdy v roce 1993 mi můj ctěný a nezapomenutelný přítel Karel Kry…