V USA je bída. 40 milionů lidí žije v chudobě. Chudoba mladých, dětská úmrtnost, nerovnost, zjistila OSN

26.06.2018 10:24

Extrémní chudoba v USA, to je spojení slov, které se objevovalo spíše v komunistické propagandě. Nyní se ale Spojené státy ohradily proti zprávě, která zkoumá dlouhodobou chudobu v USA. Se zprávou přišel Washington Post

V USA je bída. 40 milionů lidí žije v chudobě. Chudoba mladých, dětská úmrtnost, nerovnost, zjistila OSN
Foto: Hans Štembera
Popisek: Americká vlajka, ilustrační foto

Zástupkyně USA v OSN, Nikki Haleyová se ostře ohradila proti zprávě, kterou si OSN nechala zpracovat o chudobě obyvatel ve Spojených státech amerických a na kterou upozornil neúspěšný kandidát na prezidenta Bernie Sanders. „Je absolutně nehorázné, aby OSN zkoumala chudobu v Americe,“ spílala Nikki Haleyová. Své zdroje by podle ní OSN měla napřít proti zemím, které porušují lidská práva, například Demokratická republika Kongo nebo Burundi. Za zmínku stojí, že Spojené státy pod vedením Trumpa opustily minulý týden radu pro lidská práva OSN.

Anketa

Těšíte se na vládu ANO a ČSSD s podporou KSČM?

hlasovalo: 11361 lidí

Zpráva OSN vyšla v květnu. Hlavní výzkumník Philip Alston ve zprávě uvádí, že USA mají ze všech rozvinutých zemí největší chudobu mladých, dětskou úmrtnost, počet vězněných, nerovnost příjmů a vede také v obezitě. Až 40 z 300 milionů lidí v USA prý žije v chudobě. Vadí mu Trumpovy nové zákony, které snižují daně nejbohatším a zhoršují chudobu a nerovnost.

„Zákony schválené v posledním roce cíleně odstraňují ochranu těch nejchudších, trestají nezaměstnané a dělají i ze základní zdravotnické péče privilegium,“ tvrdí Alston. Na to Haleyová reagovala, že Trump posílil ekonomiku a lidé si tak mohou snáz najít práci. „Nejlepší způsob, jak někoho dostat z chudoby, je dát mu práci,“ uvedla. Statistické metody, které se ve zprávě používají, jsou dle ní zavádějící a zpráva je politicky motivovaná. „Ekonomika v Americe je na vzestupu, ale je otázka, kdo z toho těží,“ říká na toto téma expert.

Fotogalerie: - Velvyslanec USA Schapiro se studenty

Setkání s velvyslancem USA Andrew H. Schapirem na ...
Děkan Právnické fakulty UK, prof. Jan Kuklík
Setkání s velvyslancem USA Andrew H. Schapirem na ...
Setkání s velvyslancem USA Andrew H. Schapirem na ...
Setkání s velvyslancem USA Andrew H. Schapirem na ...
Setkání s velvyslancem USA Andrew H. Schapirem na ...

Jako první se zprávě věnoval neúspěšný demokratický kandidát na prezidenta, Bernie Sanders. To on si vyžádal komentář od Haleyové. Pro něj je naopak naprosto adekvátní, že se OSN zabývá chudobou v USA. Chtěl vědět, jak se vyslankyně v OSN staví k faktu, že 30 milionů Američanů není pojištěno u žádné zdravotní pojišťovny a téměř polovina všech občanů má problém zajistit si základní životní potřeby.

„Když se budeme bavit o americkém snu, dítě, které se dnes narodí chudé, nemá statisticky žádnou šanci z chudoby vybřednout,“ říká senátor Sanders. A ačkoliv souhlasí, že chudoba v Kongu nebo Burundi je horší než v USA, OSN je prý v plném právu se jí zabývat. Sanders v demokratických volbách kandidátů na post prezidenta řešil právě tato témata. Nakonec ale nominaci, která připadla Hillary Clintonové, nezískal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: kas

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Profesor Knížák udeřil: Opět se dostala ke slovu ta část národa, která posloužila totalitnímu režimu. Stačí jí Gott a jeho cukerinový kýč...

17:33 Profesor Knížák udeřil: Opět se dostala ke slovu ta část národa, která posloužila totalitnímu režimu. Stačí jí Gott a jeho cukerinový kýč...

Exředitel Národní galerie Milan Knížák se ve svém komentáři zamyslel nad úmrtím Karla Gotta; dění ko…