V USA můžete vystudovat „občanskou angažovanost“ na univerzitě. Za lidových 1,5 milionu korun ročně

09.08.2019 6:11

Dominikánská univerzita v Kalifornii začala zájemcům o studium nabízet nový magisterský obor. Studijní obor zaměřený na oblast „sociální spravedlnosti“ začne první studenty nabírat na podzim.

V USA můžete vystudovat „občanskou angažovanost“ na univerzitě. Za lidových 1,5 milionu korun ročně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Protest proti SPD na Náměstí Míru v Praze

Škola začala podle svého vyjádření obor nabízet v reakci na „rostoucí počet studentů zajímajících se o profesionální kariéru zaměřující se na společenskou spravedlnost a občanskou angažovanost“.

Anketa

Těšíte se na oslavy 30. výročí Sametové revoluce?

4%
96%
hlasovalo: 14963 lidí

Obor „bude zkoumat spojitosti mezi blahobytem, sociální spravedlností a rozdílnými světonázory“ a zároveň „naučí studenty analyzovat sociální nespravedlnosti a pracovat směrem k pozitivní společenské změně“.

Magisterský obor integruje práci v seminářích s teorií a praktickými zkušenostmi získanými na základě spolupráce s partnery z řady komunit.

Podle informací uvedených na webu Campus Reform, který cituje vyjádření mluvčí studentského spolku, Kalifornské federace univerzitních republikánů (California Federation of College Republicans) činí školné na kalifornské Dominikánské univerzitě za akademický rok 67.385 dolarů (v přepočtu zhruba 1,5 milionu korun).

Školné, jak je tomu na amerických univerzitách obvyklé, zahrnuje kromě poplatku za studium i ubytování a učebnice. Jak uvádí server Zero Hedge, v případě oboru „sociální spravedlnost“ lze však využít možnosti grantu ve výši 30 tisíc dolarů (zhruba 691 tisíc korun), který k tomuto studijnímu programu poskytuje Wabashovo středisko pro výuku náboženství (Wabash Center for Teaching and Learning in Religion).   

„Na začátku studijního programu se studenti seznámí s principy komunitní angažovanosti a společenské odpovědnosti, naučí se také učení v sociálních kontextech,“ uvádí univerzita.

Obor začíná kurzem nazvaným „Teorie a praxe pro komunitní akce a společenskou změnu“. Kurz podle univerzity poskytne studentům zázemí potřební pro analýzu útlaku, moci a privilegií, poznamenává s odkazem na internetové stránky univerzity alternativní server Zero Hedge.

Další kurzy, ze kterých si studenti mohou vybírat, zahrnují například téma „Proroci, žalmy a společenská spravedlnost“ či „Teologie Osvobození“. Univerzita dále slibuje, že studenti získají zkušenosti prostřednictvím práce v rámci komunity a rovněž získají „pevné základy“ v náboženských a filozofických perspektivách vztahujících se k představě společenské spravedlnosti.

Fotogalerie: - Před Hradem proti Hradu

Demonstrace na Hradčanském náměstí zaměřená proti ...
Demonstrace na Hradčanském náměstí zaměřená proti ...
Demonstrace na Hradčanském náměstí zaměřená proti ...
Fedor Gál
Demonstrace na Hradčanském náměstí zaměřená proti ...
Demonstrace na Hradčanském náměstí zaměřená proti ...

A jaké by absolventi oboru mohli získat profesní uplatnění? Univerzita uvádí, že by se mohli uplatnit například jako „novináři, filmaři či fotografové“, „komunitní organizátoři“, „edukátoři“, „členové štábu politických kampaní“ nebo „sociálně uvědomělí umělci“.

Podle webu CampusReform není kalifornská Dominikánská univerzita první vzdělávací institucí v USA, která studijní obor „Společenská spravedlnost“ nabízí. Podobný obor nabízí i Hamlinova univerzita v Minnesotě. Studentům nabízí kurzy jako „genderová politika“, „sexualita“, „genderová identita“ a „právo“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jok

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Josef Skála vypěnil: Moskva jako Hitlerův komplic? Z této verze se zvedá žaludek. Stejně jako z pohledu do tváře starosty Prahy 6

22:22 Josef Skála vypěnil: Moskva jako Hitlerův komplic? Z této verze se zvedá žaludek. Stejně jako z pohledu do tváře starosty Prahy 6

„Z randálu kolem smlouvy o neútočení, již Moskva podepsala s Berlínem právě před 80 lety, trčí celé …