V devíti obcích začnou se sněmovními volbami místní referenda

20.10.2017 6:58

V devíti městech a obcích začnou spolu s volbami do Sněmovny i referenda o místních záležitostech. Dnes odpoledne a v sobotu do 14:00 o nich budou hlasovat obyvatelé Jilemnice na Semilsku, Chropyně na Kroměřížsku, Zubří na Vsetínsku, Vědomic na Litoměřicku, Velkého Meziříčí na Ždársku, Mimoně na Českolipsku, Cerhenic na Kolínsku a Dobřejovic a Velkých Přílep u Prahy.

V devíti obcích začnou se sněmovními volbami místní referenda
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volič u volební urny, ilustrační foto

Aby bylo referendum platné, musí v něm podle zákona hlasovat aspoň 35 procent oprávněných voličů. Závazné je pak v případě, že konkrétní odpověď označila nadpoloviční většina hlasujících v referendu a zároveň aspoň 25 procent všech voličů.

V Jilemnici budou lidé rozhodovat o výstavbě koupaliště. Části obyvatel se zdá projekt za 76 milionů korun drahý. Petici za vypsání referenda podepsala více než čtvrtina voličů. Podle původních plánů se mělo s výstavbou koupaliště začít letos a v provozu mělo být příští rok.

V Mimoni bude tématem referenda výstavba přeložky silnice II/270 vnitřním průtahem. Část obyvatel považuje za vhodnější pro odvedení tranzitní dopravy výstavbu obchvatu města. V Chropyni budou lidé rozhodovat o tom, jestli má město změnou územního plánu zamezit těžbě štěrkopísku v lokalitě Hejtman.

Ve Velkém Meziříčí se bude hlasovat o úpravách náměstí. O konání rozhodl Krajský soud v Brně poté, co aktivisté sehnali pro referendum potřebné podpisy, ale zastupitelé města ho přesto neschválili. Odpůrci argumentovali tím, že by mohlo být v rozporu se zákonem.

V Zubří se lidé v referendu, které vyhlásil Nejvyšší správní soud na návrh přípravného výboru, vyjádří k záměru stavby krytého bazénu. Ve Vědomicích pak budou hlasovat o trase přeložky silnice, která vede přes Labe z centra Roudnice nad Labem. V Cerhenicích má referendum rozhodnout o tom, jestli má městys koupit budovu sokolovny. V Dobřejovicích se obyvatelé vyjádří k plánované výstavbě betonárky a ve Velkých Přílepech k přeložce krajské silnice 240, která má sloužit i jako propojení dálnic D7 a D8.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na to nemáte právo! Klaus ml. má vzkaz pro Mináře a připomíná mrtvé

20:33 Na to nemáte právo! Klaus ml. má vzkaz pro Mináře a připomíná mrtvé

Ve středu 21. srpna si na řadě míst České republiky lidé i politici se svými projevy připomněli okup…