V koaliční smlouvě chybí podpora rychlého internetu, stěžují si IT firmy

17.12.2013 18:28 | Zprávy
autor: čtk, mp

Ve schválené koaliční smlouvě chybí podpora rozšiřování pokrytí ČR rychlým internetem. Naopak pozitivním krokem je obnovení Rady vlády pro konkurenceschopnost a informační společnost (RVKIS), která má být odpovědná za koordinaci informačních a komunikačních technologií ve veřejném sektoru. Uvedli to zástupci ICT Unie, která sdružuje 80 tuzemských technologických firem.

V koaliční smlouvě chybí podpora rychlého internetu, stěžují si IT firmy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Klávesnice

Internetová infrastruktura je podle unie v současnosti pro rozvoj ekonomiky stejně důležitá jako dopravní stavby nebo energetické sítě, jimž se koaliční ujednání obšírně věnuje. Smlouva neobsahuje ani realizaci schválené státní strategie Digitální Česko 2.0, přitom podle průzkumu ČTÚ má ke skutečně vysokorychlostnímu internetu o rychlosti alespoň 30 Mbit/s přístup jen malá část obyvatel a podnikatelů v ČR. Tuto rychlost by do roku 2020 v souladu s plány Evropské komise měl mít k dispozici každý občan.

Elektronická fakturace

"V koaliční smlouvě jsou obsažena témata, která ICT Unie dlouhodobě prosazuje a o nichž s politickými stranami sestavujícími novou vládu jednala. Oblast ICT ve veřejné správě potřebuje centrální řízení a koordinaci. Rada vlády pro konkurenceschopnost a informační společnost je pro to vhodným subjektem, samozřejmě pokud bude mít dostatečně silné pravomoci," uvedl prezident unie Svatoslav Novák. Unie rovněž vítá záměr kabinetu zavést ve veřejné správě elektronickou fakturaci, která má pomoci k transparentnosti a účinnější kontrole finančních toků.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Radek Koten byl položen dotaz

Lékaři

Já si lékařů vážím a nemají to snadné. Už samotné studium a ta zodpovědnost. Na druhou stranu dost jistě vlivem médií sledujeme případy, kdy došlo k nějakému pochybení na straně lékařů. Je tak na jejich nahrávání opravdu něco tak špatného a nepochopitelného? Já teda mám s lékaři dobrou zkušenost, al...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Silná lobby za Pavlem. Turek pojmenoval problém

19:25 Silná lobby za Pavlem. Turek pojmenoval problém

Vládní zmocněnec pro klimatickou politiku Filip Turek (Motoristé) naznačil, že prezident Petr Pavel …