V lednu a únoru o azyl v ČR požádalo 262 cizinců

4. 4. 2018 14:44

Za první dva měsíce letošního roku požádalo o azyl v Česku 262 cizinců, což bylo o 27 víc než před rokem. Nejčastěji chtěli azyl občané Ukrajiny, a to v 76 případech. Následovali občané Gruzie, Vietnamu a Ruska. Vyplývá to z informací, které zveřejnil odbor azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra. Zprávu přinesla ČTK.

V lednu a únoru o azyl v ČR požádalo 262 cizinců
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Česká vlajka na billboardu určeném k likvidaci
reklama

Ukrajinci tvoří dlouhodobě největší část žadatelů o azyl. V předchozích třech letech však jejich zájem o mezinárodní ochranu opadal. Podobný trend statistiky zaznamenaly také v prvních dvou měsících letošního roku, když úřady přijaly od ukrajinských občanů o 20 žádostí méně než za stejné období loňského roku.

Občané Gruzie letos v lednu a únoru podali 33 žádostí o azyl, loni jich bylo za stejné období 11. Vietnamci za první dva měsíce letošního roku podali 17 žádostí, loni jich bylo deset. Občané Ruska letos podali 16 žádostí, loni to byly čtyři žádosti.

Za první dva měsíce letošního roku azyl v Česku podle statistik ministerstva získalo osm lidí. Dalších 19 lidí dostalo doplňkovou ochranu, která se na rozdíl od azylu uděluje na předem stanovenou dobu. Převážně ji získávají lidé, kteří nedostali azyl, ale v případě návratu domů jim nyní hrozí nebezpečí. Ve 274 případech úřady azyl v lednu a únoru neudělily nebo řízení zastavily. Dalších 788 žádostí čekalo na konci února na vyřízení.

O azyl v Česku v loňském roce požádalo 1450 cizinců, což bylo o tři méně než v roce 2016. V letech 2010 až 2013 se pohyboval počet žadatelů pod tisícovkou, dříve ale nebylo výjimkou ani několik tisíc žadatelů ročně. Extrémní byl rok 2001 s více než 18.000 žádostí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,Hamáčkovo krvavé peklo..." Volnému otrnulo. Po zásahu policie. A těm druhým taky

18:21 ,,Hamáčkovo krvavé peklo..." Volnému otrnulo. Po zásahu policie. A těm druhým taky

Neděle je ve znamení demonstrací proti opatřením současné vlády. A Babiš s Hamáčkem z toho nebudou n…