V listopadu celá země na Letné! Když domluvili umělci, představil Minář další plány

23.06.2019 19:31

Závěrečné vystoupení Mikuláše Mináře na demonstraci na Letenské pláni proběhlo v duchu vyhlašování dalšího programu hnutí Milion chvilek za demokracii.

V listopadu celá země na Letné! Když domluvili umělci, představil Minář další plány
Foto: Screen: ČT
Popisek: Demonstrace na Letenské pláni.

Začal tím, že vyprávěl, jak kvůli odstoupení ministra Kněžínka a jeho nahrazení Marií Benešovou obětoval Velikonoce s rodinou, a pak následovaly „dva nejtěžší měsíce v jeho životě“. Přitom se pochlubil, jak díky tomu viděli záběry a obrázky z Prahy lidé po celém světě.

Pak uznal, že plnit neustále Letnou asi nepůjde, takže představil další program demonstrací.

Po prázdninách by akce Milionu chvilek měla nakopnout demonstrace 21. srpna k výročí roku 1968.

Jak Minář avizoval, na podzim se dá očekávat, že problémy premiéra Babiše se ještě prohloubí, a Milion chvilek tomu rozhodně nehodlá jen přihlížet.

Vrcholem, který byl už nyní ohlášen, má být další demonstrace na Letné, která se má konat v předvečer třicátého výročí listopadu 1989, 16. 11.

„V sobotu 16. listopadu celá republika na Letné,“ vyhlásil ambici Minář. A pokračoval: „Tohle je náš plán. Ale pokud nastanou mimořádné události, sejdeme se dřív.“

Pak dodal, že „lidé od našeho spolku očekávají víc, než dokážeme splnit“.

„Nečekejte od nás zázraky. Raději převezměte zodpovědnost. Najděte si věc, kterou pro demokracii uděláte právě vy,“ doporučoval.

I pár lidí s velkou vytrvalostí podle něj může dokázat velké věci. Natož když se takových lidí najde milion.

Pak Minář citoval slova herce Josefa Kemra z Llistopadu 1989: „Jsme běžci na dlouhou trať. Desetkrát delší než maraton.“ Dodal, že navzdory hercovým odhadům tehdy revoluce od nesvobodného režimu proběhla rychle. Ale revoluce od nesvobodného myšlení prý není hotova ještě ani dnes.

Rok 1989 Minářovi připomněl Václava Havla. A tak citoval slova z jeho eseje Moc bez mocných: „Změna režimu nestačí. Je potřeba také změna myšlení.“

Pak se Minář rozpovídal o existenciální revoluci. „Každý jednotlivec se bude vnitřně proměňovat a stávat demokratem, po kterém volal Masaryk, a svobodným občanem, po němž volal Karel Kryl,“ nabádal.

Pak pokračoval dále. Zatímco na začátku demonstrace hovořil o tom, že demonstrantů mělo být 250 tisíc, teď už přidal: „Dnes je nás tu možná tři sta padesát, možná čtyři sta tisíc.“ A je prý otázkou, kolik lidí tam přijde v listopadu.

Minář skončil svým tradičním heslem „naděje zlátne“. Neví prý, jak dlouho to bude trvat, ale jednou prý společně dokážou změnit myšlení v této zemi.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Někdo zaplatil za fotografii Babiše z října 2013. A potom? Obnažené holky, šestky silikony, bradavky jak na dlani

11:35 Někdo zaplatil za fotografii Babiše z října 2013. A potom? Obnažené holky, šestky silikony, bradavky jak na dlani

Andrej Babiš je dalším významným mužem, který je obětí virtuálního útoku na sociální síti, jako se t…