V napětí mezi Ruskem a Západem nachází Bělorusko zlatý důl

22.12.2014 18:01

Zatímco vztahy mezi Ruskem a Západem se zhoršily, jedna země sklízí odměnu. Tou zemí je Bělorusko, jehož autoritářského vůdce kdysi Spojené státy a Evropská unie překřtily na „posledního evropského diktátora“. Prezident Alexandr Lukašenko si ale teď vychutnává novou roli zprostředkovatele mírových rozhovorů na Ukrajině a jeho země má slušný užitek z toho, že opětovně zpracovává nebo jednoduše balí do nových obalů evropské potraviny, jejichž dovoz Moskva v odvetě za západní sankce zakázala.

V napětí mezi Ruskem a Západem nachází Bělorusko zlatý důl
Foto: Archiv
Popisek: Prezident Běloruska Alexandr Lukašenko

Zářným příkladem budiž vývoz mořských ryb z vnitrozemského Běloruska, který se za poslední tři měsíce zdvojnásobil. To jasně naznačuje, že se děje něco zvláštního, podotýká agentura AP. Pro Bělorusko, které má nouzi o peníze, byl vývoz potravin do Ruska loni důležitým zdrojem tvrdé měny. Letošní čísla zatím nejsou k dispozici, prudký nárůst dovozu potravin z Evropy ale naznačil, že země vmáčknutá mezi Rusko a Polsko a Litvu, dva členy Evropské unie, moskevského zákazu rychle využila.

Lukašenkova vláda v současnosti jedná s Mezinárodním měnovým fondem

„Lukašenko doufá, že se Bělorusko přemění v most mezi Východem a Západem, na kterém budou muset platit obě strany,“ uvedl nezávislý analytik působící v Minsku Aljaksandr Klaskovski. „Lukašenkovo oblíbené přísloví zní: Přítulné telátko saje od dvou matek.“

Protože Lukašenko udržuje dobré vztahy s vůdci Ukrajiny i Ruska, je jeho země s to fungovat jako neutrální území pro konání mírových rozhovorů k situaci na Ukrajině. Rusko a Západ by chtěly, aby Bělorusko v těchto jednáních fungovalo jako hostitelská země i nadále.

Zatímco ruský prezident Vladimir Putin si nyní u Západu stojí špatně, Lukašenko už hlavním terčem kritiky není, i když nadále potírá opozici a nezávislá média. „Bělorusko podstupuje přeměnu od vyděděnce k respektovanému hráči,“ uvedl Klaskovski.

Lukašenko toho chce plně využít. Jeho vláda v současnosti jedná s Mezinárodním měnovým fondem (MMF) o možnosti nového úvěru a Lukašenkův ministr hospodářství se zúčastnil nedávné konference v Londýně s cílem přilákat zahraniční investory. „Lukašenko si uvědomuje, že peněžitá pomoc z Kremlu se kvůli poklesu ruské ekonomiky podstatně ztenčí, a hledá nové finanční zdroje,“ sdělil šéf Výzkumného střediska Mises v Minsku Jaroslav Romančuk.

MMF každopádně podmínil případnou pomoc reformami

Země přitom zoufale potřebuje peníze. Příští rok má Bělorusko splatit čtyři miliardy dolarů zahraničním věřitelům, což je významná částka pro zemi, jejíž rezervy v tvrdé měně činí pouhých 5,8 miliardy dolarů (130,7 miliardy Kč).

„Lukašenko vyrobí napodobeninu demokracie, jako to udělal pokaždé, když zoufale potřeboval peníze,“ uvedl Stanislav Šuškevič, první postsovětský vůdce, který přešel k opozici. „Západ má celkem krátkou paměť.“

MMF každopádně podmínil případnou pomoc reformami, mezi nimiž je liberalizace ekonomiky a privatizace státního majetku, což jsou požadavky, které Lukašenko, jenž razí sovětský styl kontroly nad státní ekonomikou, pravděpodobně nepřijme. I přes jeho pokusy o sblížení se Západem tak pravděpodobně zůstane hlavním sponzorem Běloruska právě Rusko, které mu poskytuje levnou energii a půjčky. Moskva je sice kvůli běloruské šmelině se sankcemi naštvaná, potřebuje si ale udržet důležitého politického a vojenského spojence.

Rusko, Bělorusko a Kazachstán letos podepsaly dohodu o vytvoření Euroasijské hospodářské unie (EAHU). Jde o pokračování stávající celní unie, přičemž nová koalice by měla koordinovat finanční systémy členských zemí, regulovat jejich opatření v průmyslu a zemědělství, pracovní trhy a dopravní sítě.

Ambiciózní projekt už ale narazil na problémy, nejnověji kvůli ruské snaze zarazit kontraband přes Bělorusko. Podle ruského vládního zemědělského dohledového úřadu vyrábí některé běloruské společnosti potraviny z evropského masa a jiných výrobků, zatímco jiné zakázané evropské potraviny jednoduše znovu zabalí, aby změnily zemi původu.

Spory s Ruskem

Zboží se údajně podařilo do Ruska dostat i třeba s padělanou dokumentací. Dalším pokoutným pašeráckým způsobem je obstarat dokumenty, podle kterých je zásilka evropských potravin určena pro Kazachstán, i když ve skutečnosti je určena pro Rusko.

Rusko na to odpovědělo omezením dovozu některého běloruského masa a mléka. Lukašenko obvinění z pašování odmítá. Připustil, že Bělorusko zvýšilo dovoz evropských zemědělských výrobků kvůli dalšímu zpracování a následnému prodeji do Ruska, tvrdí ale, že jde o činnost v souladu s pravidly celní unie. Ruské kontroly tranzitních dodávek prezident odsoudil jako „nevhodné“ a odpověděl opětovným zavedením celních kontrol na běloruské straně hranice s Ruskem.

Bělorusko je sice na ruských dodávkách závislé, Lukašenko se ale v minulosti ve sporech s Moskvou bránil, aby odrazil pokusy Moskvy získat kontrolu nad běloruskými aktivy. „Nevyvíjejte na nás tlak!“ prohlásil Lukašenko během nedávného setkání. „Byli jsme a budeme vašimi spolehlivými přáteli, pokud se nás ale pokusíte poškodit, nebudu to tolerovat. Nejsme štěňata, která by se nechala vodit na vodítku,“ prohlásil také.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

Nenecháme Vás padnout!!

Jak jste to myslel pane Fialo?Pokud vím tak nic neděláte pro to,aby se tak nestalo.Ba právě naopak děláte vše pro to aby Čeští občané padly přímo na H.... tedy na ústa.Peníze ze státní kasy sypete Ukrajině a Ukrajincům,je třeba pomáhat ale ne na úkor občanů České republiky.Mám tři děti všchny poctiv...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nový ministr školství Balaš: Děkan plzeňských práv, co podivně přijal „osobnost“ Jana Rumla

20:02 Nový ministr školství Balaš: Děkan plzeňských práv, co podivně přijal „osobnost“ Jana Rumla

Hnutí STAN vybralo za nového ministra školství právníka Vladimíra Balaše. Někdejší ředitel Ústavu st…