V pohraničí se k výročí mobilizace z roku 1938 rozsvítí bunkry

24.09.2016 6:24

K výročí mobilizace z roku 1938 se dnes na řadě míst v českém i slovenském pohraničí rozsvítí betonové bunkry. Do akce se podle odhadů pořadatelů zapojí 300 pevností a lehkých objektů, takzvaných řopíků. Akci nazvanou „Světla nad bunkry – mobilizace“ pořádá parta nadšenců z Ostravska a Opavska prostřednictvím sociálních sítí. Rozhodli se založit novou tradici jako vzpomínku na vyhlášení všeobecné mobilizace. Rozsvícení bunkrů se plánuje mezi osmou a půl devátou večer.

V pohraničí se k výročí mobilizace z roku 1938 rozsvítí bunkry
Foto: Hans Štembera
Popisek: Těžké ocelové dveře krytu

Mobilizace byla vyhlášena 23. září 1938 a během 24 hodin se u většiny vojenských útvarů přihlásily tři čtvrtiny povolaných záložníků. Poprvé se podobná akce nazvaná Světla nad bunkry konala v květnu při příležitosti osvobození republiky v roce 1945. Tehdy byly nasvíceny dvě stovky pevností.

Někteří z vlastníků a správců betonových pevností chystají na dnešek prohlídky a další doprovodné programy pro veřejnost. „Díky tomu, že v pohraniční linii je vidět z jednoho bunkru na druhý, mohli bychom kolem celé republiky jednou vytvořit světelný řetěz,“ řekla tento týden ČTK za organizátory Veronika Honcová z Bohumína. Uvedla, že Československo vybudovalo ve třicátých letech na ochranu před vnějším nepřítelem nejdokonalejší pevnostní systém v Evropě. První betonová pevnost byla vystavěna za pouhých několik dní právě v Bohumíně s označením MOS 2.

Armáda na obranu první republiky chtěla postavit téměř 17.000 těžkých a lehkých objektů. Před podepsáním mnichovské dohody se jich podařilo vybudovat přibližně 10.000.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nebude na jídlo. A pak už se nebude zvonit klíči... Petr Robejšek vydal drsné varování politikům

12:31 Nebude na jídlo. A pak už se nebude zvonit klíči... Petr Robejšek vydal drsné varování politikům

Politolog Petr Robejšek se v komentáři pro deník MF Dnes zamyslel nad tím, proč zemřela levicová pol…