V řadách íránských migrantů tlačících se na Řecko může kolovat koronavirus, varuje Vondra

14.03.2020 7:33

Zatímco v Řecku bude řešit situaci na hranicích eurokomisařka Ylva Johanssonová, v Čechách ji pro Reflex komentoval europoslanec ODS Saša Vondra. Zavřít hranici je podle něj nutné stejně tak jako nenechat se vydírat od Turecka. Je podle něj důvod se obávat íránských migrantů, protože v jejich zemi řádí koronavirus. A že Česko pošle do Řecka osm policistů? „Očekával bych, že nabídneme víc,“ vytkl Vondra.

V řadách íránských migrantů tlačících se na Řecko může kolovat koronavirus, varuje Vondra
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alexandr Vondra

Potvrdil své předchozí prohlášení, že současná situace může být výbušnější než rok 2015. Turecko a Sýrie jsou totiž podle něho už na kraji horké války. Syrský prezident Asad podle něho záměrně vyhání sunnity, aby se udržel u moci. A Turecko si pak vynucuje pozornost Západu přes migranty.

Anketa

Vážíte si Jana Hrušínského?

2%
98%
hlasovalo: 30744 lidí

Obávat se kvůli koronaviru imigrantů z Íránu je podle Vondry také legitimní, protože Írán je jedno z epicenter nákazy a situaci údajně nemá pod kontrolou. „Na nemoc zemřelo i několik kleriků a politiků,“ připomenul europoslanec. „Je tam nejvyšší úmrtnost, nemocí trpí daleko víc lidí, než úřady evidují,“ dodal. Podotkl, že na hranicích Řecka s Tureckem není až tolik Syřanů, ale hlavně jsou tam Íránci, Pákistánci, a hlavně Afghánci prchající z Afghánistánu po odchodu amerických vojsk. A většina z nich jsou podle něho ekonomičtí migranti, kteří nemají důvod jít dál, neboť Turecko je bezpečná země.

Vondra také prohlásil, že ze strany Turecka, které se nachází v NATO, dochází přes migranty k vydírání, kterému podle něho nesmí být vyhověno. „Tuhle hru musíme odmítnout,“ prohlásil a dodal, že se nesmí opakovat chyby z roku 2015, takže je nutné uzavřít řeckou a bulharskou hranici. V roce 2015 totiž dle europoslance ODS EU nechala hranici otevřenou a dohodu s Tureckem pak uzavírala pod tlakem.

Ovšem pro Turecko jako zemi, která tvoří nárazník proti migraci z Blízkého východu, má pochopení. Cílem podle něho nemá být vystrnadit Turecko z NATO. „USA tam mají základnu, mohl by to být konec NATO,“ varoval europoslanec a konstatoval, že v Turecku už jsou 4 miliony Syřanů. „Máme pomáhat finančně a humanitárně na místě. Ale z pozice síly, ne slabosti,“ prohlásil Alexandr Vondra. Boj mezi sunnity a šíity v Sýrii dle něj není bojem EU.

Nicméně, pozitivní je podle něj to, že se EU poučila z událostí v roce 2015. „Řecký premiér Tsipras tehdy nechal hranici otevřenou, pak během eurokrize tlačil na Merkelovou.“ Což kontrastoval s tím, že současný řecký premiér naopak hranici uzavřel a byl podpořen Evropskou komisí i Radou. „Tak nám to snad vydrží. Nevládky a levicoví poslanci v EP už začínají protestovat,“ zadoufal.

Vondra také okomentoval fakt, že Česko do Řecka pošle na pomoc 8 policistů. „Očekával bych, že nabídneme víc,“ zhodnotil s tím, že Maďarsko nabídlo 65 policistů. Ministr Hamáček však uvedl, že o 8 policistů požádala Česko řecká strana. Na závěr Vondra dodal, že bychom měli dát i více peněz na uprchlické tábory v blízkovýchodních zemích, protože je to v našem zájmu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Doufali jsme ve víc, ale...“ Zatímco Fiala s Pekarovou opodál rozdávali noviny, my jsme v Liberci zpovídali kandidáty SPOLU

20:53 „Doufali jsme ve víc, ale...“ Zatímco Fiala s Pekarovou opodál rozdávali noviny, my jsme v Liberci zpovídali kandidáty SPOLU

„Když to řeknu pocitově, zaznamenali jsme před pár lety, před covidem, na Letné obrovské davy lidí, …