V souboji Putin versus Obama Rus jasně vyhrál, míní Oskar Krejčí

4. 10. 2015 9:58

Politolog Oskar Krejčí v rozhovoru pro První zprávy.cz konstatoval, že v pomyslném klání mezi prezidentem USA Barackem Obamou a nejmocnějším mužem Ruské federace Vladimirem Putinem vyhrál druhý jmenovaný. Dobře to prý bylo vidět např. na jednání OSN, kde vystoupil i prezident Miloš Zeman. Nakonec Krejčí pochválil Čínu.

V souboji Putin versus Obama Rus jasně vyhrál, míní Oskar Krejčí
Foto: Jakub Sobek
Popisek: Oskar Krejčí na besedě v Plzni

Spojené státy se snažily Rusko izolovat, a výsledek se dostavil. Samy se izolovaly. Tak to alespoň vidí politolog Oskar Krejčí, podle něhož žije Západ v iluzi, že může zasahovat kdekoli ve světě, a pak se diví, když se musí vypořádat s vleklými válkami, Rusko v Sýrii zvolilo opačný postup. Se svolením legitimní vlády Bašára Asada zasahuje proti radikálům. Rusko tedy není v izolaci, jak na shromáždění OSN prohlašoval americký prezident Obama.

„Prezident již sice nepřiřadil ruské nebezpečí na úroveň eboly a tzv. Islámského státu, jak to učinil loni, ale mluvil o ohrožení kohokoliv tím, co nazval ruskou agresí na Ukrajině. A zdůraznil, že se podařilo Rusko ekonomicky potrestat a izolovat. Což se vzápětí ukázalo jako problematická teze, neboť sám se ještě tentýž den s ruským prezidentem sešel. Následující den pak bylo jasné, jakou podporu má Rusko při svých akcích v Sýrii – a že má na jejich vedení i dostatek prostředků. Je zřejmé, že z pomyslného souboje Obama – Putin na tribuně OSN vzešel jako vítěz ruský prezident,“ vyjádřil svůj názor Krejčí.

Očekává také, že dolar pomalu ustoupí z ekonomické slávy a nahradí ho jiné měny. Své mohou říci např. Číňané, jjichž ekonomika roste mnohem rychleji než v USA i EU, a to už řadu let. Může se ovšem také stát, že pád dolaru nebude pozvolný. Bude prudký. A pokud by k něčemu takovému mělo dojít, pak je zřejmě politicky nejvhodnější, aby to padlo na Obamova bedra, neboť se blíží konec jeho druhého funkčního období, takže by to bylo na koho svést.

Čína hodlá své finanční prostředky poskytnout chudému jihu, především Africe. Chce postavit nové nemocnice, školy a tak podobně. Podle Krejčího se čínská komunistická vláda chová s odpovědností řádného hospodáře, jemuž není lhostejná chudoba jihu, kterou Západ nejednou sobecky přehlédl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dnešní debaty o „uhlíkové stopě“? Dříve upalovali čarodějnice, srovnává Jaroslav Bašta

7:43 Dnešní debaty o „uhlíkové stopě“? Dříve upalovali čarodějnice, srovnává Jaroslav Bašta

Česko trápí již několik let sucho, změna klimatu, a jen těžko se hledají řešení, co s tím. Někdejší …