VIDEO Ať se Zeman a Babiš seberou a jedou za tím trpaslíkem v Kremlu! Legendární hlasatelka vynesla ortel nad pietou

22.08.2018 18:45

V rámci výročí srpnové okupace hovořila ve včerejších Událostech, komentářích Světlana Witovská s pamětnicí a bývalou hlasatelkou Kamilou Moučkovou. Ta vzpomíná na srpen 1968 se vztekem, následnou dobu normalizace popisuje jako „strašnou“ a ani dnešní politická garnitura jí není po chuti. O Zemanovi s Babišem říká, že by měli jet „za trpaslíkem v Kremlu“.

VIDEO Ať se Zeman a Babiš seberou a jedou za tím trpaslíkem v Kremlu! Legendární hlasatelka vynesla ortel nad pietou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman jmenoval Andreje Babiše předsedou vlády. Již podruhé
reklama

Kamila Moučková je bývalá československá televizní a rozhlasová hlasatelka a moderátorka. Během pražského jara a při následném obsazení ČSR vojsky Varšavské smlouvy se zapojila do protiokupačního vysílání televize i rozhlasu, v den příchodu cizích armád 21. srpna vysílala celý den až do momentu, kdy ji ze studia vyvedli ozbrojení sovětští vojáci.

Anketa

Vadilo vám, že dav pískal na Andreje Babiše při pietním aktu před sídlem Českého rozhlasu?

hlasovalo: 22350 lidí

I když měla v té době tři děti, nemusela se prý dlouho rozhodovat o tom, že se přidá k protiokupačnímu vysílání. „Se mnou třásl vztek, co si ty šmejdi dovolí překročit hranice cizího výsostného státu, to je neskutečné,“ popisuje své tehdejší rozpoložení. Witovská se jí ptala, proč pak v období normalizace neemigrovala. Moučková uvedla, že není emigrantský typ, a dodala, že by emigrovala, kdyby jí šlo o život. Normalizaci popsala jedním slovem: „strašný“. V té době se živila různě, např. jako kantýnská, a její děti nesměly studovat, její dcera pak dostudovala v Anglii.

Pak přešla řeč na rok 1989. Světlana Witovská se tázala, zda se cítí naštvaná, že se demokracie dočkala až tak pozdě. Moučková odvětila: „Já jsem šťastná, že jsem se dožila v jednašedesáti svých let demokracie.“ Pak začala vyjmenovávat, co vše zažila, příchod nacistů ve svých 11 letech, rok 1948, padesátá léta, kdy „komunisté vraždili a zavírali své lidi“. „A já jsem v tom 89. roce poprvé žila v demokracii,“ říká bývalá hlasatelka. Prý samozřejmě naštvaná byla, ale vždy uklidňovala ostatní, že „Proboha živého, dyť žijeme v demokratické zemi, zaplať pánbů za to“.

Fotogalerie: - Hořící muzeum

Světelná show na nově zrekonstruované budově Národ...
Na koncert k výročí okupace na Václavské náměstí d...
Na koncert k výročí okupace na Václavské náměstí d...
Socha sv. Václava za podiem koncertu k výročí okup...
Světelná show na nově zrekonstruované budově Národ...
Světelná show na nově zrekonstruované budově Národ...

Následně se na popud Witovské začali bavit o dnešní politice. Na to Moučková uvedla, že musí říct jednu věc: „Komunisti jsou furt stejný. Jako byli, tak je to teď. Jak může soudruh Filip říct, že nás okupovali Ukrajinci, dyť to je na hlavu?!“ rozčilovala se 90letá pamětnice. Witovská se jí pak otázala na další pocity. „Zlobím se,“ odvětila bývalá hlasatelka. Na koho? Na pana prezidenta, na jeho oblíbence pana Babiše, uvedla. „Mně se to celý nelíbí, já říkám, aby se sebrali a jeli za tím trpaslíkem v Kremlu a všichni jeli na dovolenou, i panem Filipem a komunistickou stranou na ten anektovaný Krym,“ zakončila své myšlenky bývalá hlasatelka Kamila Moučková.

Videozáznam rozhovoru Událostí, komentářů ze stejnojmenné facebookové skupiny:

Video z rozhovoru na Facebooku se ukázalo jako dosti polarizující. Například Cathrine Kocourková píše: „Paní Moučková evidentně pohrdá výsledky přímé volby prezidenta i svobodnými demokratickými volbami, výdobytky listopadu 1989.“ Po kritice, že výroky Moučkové nemají s volbami nic společného a že přímo volený prezident není nekritizovatelný, Kocourková dodala: „Když posílá našeho prezidenta a premiéra, aby se odstěhovali na Krym nebo kam, tak co tím jako chce říct? Že i my, jejich voliči, máme odejít z této země a přenechat ji vám? Kteří jste ve volbách menšinou? Je to logické?“

Mar Muli se zase ptá: „ODS, ODA a ostatní, co mohli, proč nezakázali komunisty a neodstranili ji ze všech míst? Nepotrestali Husáka, Biľaka, Indru, Štrougala, Hoffmanna a další za vraždy? Mohla být dnes jiná situace.“ Také jiní vyjadřovali s Moučkovou souhlas a chválili, jak v devadesáti letech vypadá.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Něco se stane mé rodině a zaplatíš, Babiši. Zdechovský i Peksa vrací úder. A je tu požadavek

20:43 Něco se stane mé rodině a zaplatíš, Babiši. Zdechovský i Peksa vrací úder. A je tu požadavek

Europoslanci Mikuláš Peksa (Piráti) a Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) reagovali na dnešní tiskovou konfer…