VIDEO Během návratu Savčenkové se stala zajímavá věc, která mnohé naznačuje

26.05.2016 9:32

Ukrajinská pilotka Nadija Savčenková se včera v odpoledních hodinách navrátila na Ukrajinu poté, co jí byla Vladimirem Putinem udělena prezidentská milost. Savčenková byla propuštěna výměnou za dva ruské občany odsouzené na Ukrajině. Podle ruských médií bylo konečné dohody o výměně dosaženo při telefonické konferenci nejvyšších představitelů Ruska, Ukrajiny, Německa a Francie v úterý ráno. Savčenková hned na kyjevském letišti vystoupila s ostrým projevem.

VIDEO Během návratu Savčenkové se stala zajímavá věc, která mnohé naznačuje
Foto: youtube.com
Popisek: Nadija Savčenko

„Jsem svobodná!“ sdělila ukrajinská pilotka novinářům na letišti v Kyjevě poté, co se uskutečnila dlouho očekávaná výměna vězňů mezi Ruskem a Ukrajinou. Savčenková byla v Rusku odsouzena k 22 letům vězení za vraždu dvou ruských novinářů ve východní části Ukrajiny, toto obvinění pilotka popřela.

Dva odsouzení Rusové – Jevgenij Jerofjev a Alexandr Alexandrov – byli již dříve převezeni z Kyjeva do Moskvy.

Savčenkové byla udělena prezidentská milost Vladimirem Putinem. Ten prohlásil, že se tak rozhodl učinit poté, co se setkal s pozůstalými dvou zavražděných ruských novinářů, kteří prezidenta údajně požádali, aby se nad Savčenkovou smiloval.

„Nebudu se nyní vracet k té tragédii, v důsledku které jste přišly o své blízké. Chtěl bych vám jen poděkovat za vaši pozici. Stejně tak bych chtěl vyjádřit naději, že podobná rozhodnutí, ovlivněná především principy humanismu, povedou ke zlepšení situace i v zóně konfliktu a do budoucna zabrání dalším podobným tragédiím. Děkuji vám mnohokrát!“ prohlásil ruský prezident při setkání s vdovami po dvou ruských novinářích.

Prezident Ukrajiny Petro Porošenko zase prohlásil, že návrat Nadiji Savčenkové navrátil Ukrajině nejen prvotřídní pilotku, ale i „naději na konečné vítězství“. „Stejně tak, jako se nám vrátila Naďa, budeme doufat i v navrácení Donbasu a Krymu,“ uvedl prezident Ukrajiny.

„Naďa se stala symbolem národní hrdosti a nezničitelnosti Ukrajiny,“ dodal Porošenko a zároveň poděkoval všem mezinárodním partnerům, kteří Ukrajinu během procesu podporovali.

Někdy je míru možné dosáhnout jedině skrze válku“

Krátkou řeč pronesla i sama Savčenková. „Děkuji své matce za to, že na mě čekala, a své sestře za to, že za mě bojovala. Národ je opravdu silný. Základ demokracie spočívá v tom, že se lidé mohou vyjadřovat a politici je poslouchají. Nás budou slyšet, protože jsme Ukrajinci, a za to, aby nás slyšeli, jsme položili životy,“ prohlásila.

„Nechci na vás uvalit svůj hněv, vzdor a nenávist. Pevně doufám v to, že se tyto pocity časem přemění v moudrost. Nepřeji si ani to, aby lidé doufali ve válku. Chtěla bych, aby si přáli mír. Někdy je míru ovšem možné dosáhnout jedině skrze válku,“ dodala pilotka.

Savčenková promluvila i k ruskému lidu. „Nebuďte vystrašení. Jste na kolenou, potřebujete povstat,“ prohlásila.

Po tiskové konferenci s ukrajinskou pilotkou jí prezident Porošenko udělil čestný titul „Hrdina Ukrajiny“.

Podle analýzy experta Davida Sterna z britské BBC vše po návratu Savčenkové poukazuje na to, že pilotka bude i nadále stejně aktivní, jak byla v ruském zajetí. „Nepochybně Kreml zůstane hlavním cílem jejích útoků,“ napsal.

Obzvláště zajímavé bude pak prý sledovat, jakým způsobem se zapojí do ukrajinského politického života. „Svými postoji evidentně patří k nacionalistům – ovšem jak moc, to ukáže až čas,“ míní Stern.

Možný konflikt mezi Savčenkovou a Timošenkovou

„Ještě když byla ve vězení, byla Savčenková zvolena do parlamentu za politickou stranu Julije Timošenkové. Jak Savčenková, tak Timošenková jsou ovšem velmi silné osobnosti a konflikt mezi nimi se nedá vyloučit,“ píše Brit.

Debaty ohledně nejasných vztahů mezi oběma ženami byly ještě posíleny poté, co ukrajinská média informovala o tom, že Savčenková na letišti odmítla přijmout od Timošenkové květiny a nechtěla se s ní ani obejmout. „Nejsme si natolik blízké,“ řekla a chladně podala Timošenkové ruku, informuje ukrajinská Izvestia.ua.

Stejně tak klíčový bude její postoj k prezidentu Porošenkovi. Na jednu stranu Savčenková hovořila o podpoře minských dohod, ovšem na straně druhé hovořila o „míru jedině skrze válku“. „Jestliže se rozhodne jít proti prezidentovi, protiprezidentská frakce bude velmi výrazně posílena.“

Oslavy na Ukrajině klidnil i zástupce ředitele Centra politických technologií Alexej Makarkin, který o navrácení ukrajinské pilotky do vlasti pohovořil v rámci besedy Polit.ru.

„Na první pohled se zdá, že výměna zajatců představuje diplomatické vítězství Kyjeva a zejména prezidenta Porošenka. Je ovšem dost dobře možné, že za nějaký čas si uvědomíme, že se jednalo spíše o ruské vítězství,“ uvedl politolog.

„Momentálně vše vypadá tak, že vyhrála ukrajinská strana, protože pokud se nepletu, sama Savčenková o žádnou milost nežádala. Z toho důvodu se do vlasti navrátila jako národní hrdinka. Na rozdíl od těch dvou Rusů, které jako hrdiny v Rusku nikdo nevítal,“ uvedl.

„Jestli bychom se ovšem měli zahledět dále do budoucna, bylo by už těžší říci, kdo z výměny bude více těžit. Nedá se vyloučit, že součástí výměny byl nějaký ‚balíček dohod‘, o kterém bylo rozhodnuto v normandském formátu, tedy mezi čtyřmi zeměmi. A co z toho celého má Rusko, se dozvíme možná až za nějakou dobu,“ zmínil expert.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: fib

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zakázali Okamuru. Hejma sypal zlá fakta

10:21 Zakázali Okamuru. Hejma sypal zlá fakta

V novém díle své Hejma show se komentátor Ondřej Hejma obul do předvolebních kampaní. Ta od SPOLU mu…