VIDEO Já ty zákony neberu tak doslova, naznačuje člen Ztohoven ke kauze „ukradená a rozstříhaná Zemanova vlajka“

23. 1. 2017 9:21

Rozhovor s Davidem Brudňákem, který je spíše znám pod svým pseudonymem Roman Týc a který je spoluzakladatelem kontroverzní skupiny Ztohoven, přináší server Forum24.cz.

VIDEO Já ty zákony neberu tak doslova, naznačuje člen Ztohoven ke kauze „ukradená a rozstříhaná Zemanova vlajka“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Happening Karta pro příštího prezidenta. Účastníci měli možnost napsat jména možných kandidátů na příštího prezidenta. Místo červené karty se ujal symbol červených trenýrek
reklama

Brudňák už má za sebou pobyt ve vězení za výměnu panáčků na pražských semaforech. Podílel se také na vyvěšení obřích trenýrek nad Pražským hradem nebo fingovaném atomovém výbuchu v přímém přenosu České televize.

Nejprve přišla řeč na vyvěšení červených trenek nad Pražským hradem. „Já jsem při projektu červené trenky udělal jeden díl práce a ta práce spočívala v tom, že jsem byl jeden z těch tří, kteří přímo instalovali červené trenky na stožáru na Pražském hradě,“ přiznal.

Svěřil se také s tím, jaké to bylo, když seděl za výměnu panáčků na semaforech měsíc v pankráckém vězení: „Já jsem dostal psychologický rozbor mojí osoby, který vznikl na Pankráci, a tam bylo napsáno Roman Týc/David Hons. Tam bylo zajímavé, že už ten systém mě bere jako umělce, performera víc než jako institucionálního Davida Honse,“ uvedl s tím, že Hons je jeho jméno, které získal fiktivním oženěním se a které bylo uvedeno na nelegálně upraveném občanském průkazu.

Cílem Ztohoven je prý vyvolat ve společnosti diskusi. „Některá témata nechce společnost reflektovat nijak. A říkat lidem, co si mají myslet, to dělá kdejaká komerční společnost, kdejaká politická strana, to my říkat nechceme. My chceme, aby na to lidi přišli sami. Jediné, co můžeme a chceme udělat, je poslat debatu nějakým konkrétním směrem. Protože mě samotného debata zajímá a její výsledek také. Protože sám se chci také posouvat a vyvíjet.“

Ovšem některé věci, které Ztohoven provádí, nejsou legální. „Myslím, že legálnost vychází ze zákonů, které z mého subjektivního pohledu jsou tak nepevné a tak pod vlivem zájmů různých skupin a jednotlivců, že... A ty zákony jsou čím dál složitější, je v nich strašně těžké se orientovat. Takže já zákony neberu jako dogma, ale jako něco, co by nám mělo pomoct se zorientovat ve společnosti. A ne že bychom je měli definitivně respektovat a vnímat.“

Ve skupině jsou prý dva právníci, jeden z nich je aktivní právník, který není členem Ztohoven, ale prý ji hodně ovlivňuje. A jeden z členů Ztohoven, Petr Žílka, prý má právnické vzdělání.

Když své plánované akce konzultovali s právníkem, ten jim řekl, že to záleží na tom, kdo případ dostane do ruky. Právník jim v podstatě řekl, že jejich akce nejsou legální či nelegální, ale že jsou diskutabilní. „Většina těch projektů se dotýká hranice zákona a potom je otázkou interpretace toho zákona, jestli ten čin byl za hranou toho zákona,“ řekl Brudňák.

Svěřil se také s tím, že směr, kterým se ubírá vyšetřování kauzy červených trenek na Hradě, se mu nelíbí: „U červených trenek se debata vede o tom, kolik jsme poničili střešních tašek. To je debata, která je mimo mou původní představu toho, kam by se ta debata mohla vést. A nakonec systém, kterého jsem součástí, tak si najde toho, čeho se může chytit. Debata o tom, jestli je morální a etické sejmout ze štangle domnělý symbol tohoto státu a defragmentovat ho na 1152 kusů, navázat na něj bitcoiny a rozdat ho lidem, je nad rozlišovací schopnosti této společnosti, státu a zákonů. On hledá tu cestu, kterou by nás mohl exemplárně potrestat, najde faktický momenty, skrze které by to šlo, a skrze ně to pak zkusí. Problém celé této kauzy je, že se neměla vůbec dostat k trestnímu soudu, měla se řešit u občanského soudu a měla se vést na rovině, jestli jsme poškodili, nebo nepoškodili a jestli jsme to udělali úmyslně, nebo neúmyslně. Protože naším záměrem nebylo zdevastovat střechu.“

Celé video je ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nepoklekneme! Národ je se Slavií! Zemanův Hrad udeřil na UEFA

12:14 Nepoklekneme! Národ je se Slavií! Zemanův Hrad udeřil na UEFA

Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář se rozhodl ohradit v dopise členům discipliná…