VIDEO Krásný muslimský svátek, milé děti! Kolem ČT se strhlo další peklo

07.01.2019 8:00

Česká televize má s programem pro nejmenší problém. Když sponzoruje domácí tvorbu, občas to dopadá jako Kouzelník Žito. A když přebírá program z ciziny, sklízí kritiku za to, že tento není kulturně kompatibilní, jako třeba jistý díl vysílání pořadu Peg a kočičák. O tématu, jemuž se věnoval i Václav Klaus mladší, diskutovali v pořadu FTV Prima Názory bez cenzury spisovatel Benjamin Kuras, pedagog a komentátor Petr Žantovský a Milan Vidlák, šéfredaktor časopisu Šifra.

VIDEO Krásný muslimský svátek, milé děti! Kolem ČT se strhlo další peklo
Foto: Repro ČT
Popisek: Záběr ze seriálu Peg a kočičák - Dobrodružství na svátek Íd al-Adha

Jednalo se o díl pořadu „Peg a kočičák – Dobrodružství na svátek Íd al-Adha“, vysílaný o vánočních prázdninách, ve kterém byl „propagován“ již zmíněný muslimský svátek a téma pořadu bylo, zda se takto nevracejí pokusy o angažovanou manipulaci veřejností. Benjamin Kuras uvedl debatu tím, že prohlásil, že se bude snažit být maximálně férový a dodal, že pokud se tedy dětem předkládají i svátky jiných kultur, mělo by to být tehdy, kdy se daný svátek slaví, nikoliv na Vánoce, a navíc by se mělo dbát na vyváženost, takže by měly být zmíněny i svátky židovské, buddhistické apod. Petr Žantovský to doplnil, že tato rozmanitost je ustanovena i v zákonu o České televizi, ale stále se jí jaksi nedostává. „Já jsem stále vyhlížel nějaký pořad o chanuce nebo o jiných podobných záležitostech, a nějak se mi ho nedostalo, takže si myslím, že ta jednostrannost je podezřelá,“ řekl Žantovský. Milan Vidlák zmínil, že pořad je přejatý, jde o kanadsko-americkou produkci, a podle něho se jedná o součást trendu prezentace islámu v pozitivním světle, ale ve zmíněném díle už nebylo řečeno, že se o svátku také obětují zvířata, což je zkreslující.

Anketa

Volili byste v příštích prezidentských volbách Václava Klause staršího?

32%
11%
hlasovalo: 14684 lidí

Petr Žantovský tento fakt považuje za propagandu a znovu zmínil povinnost, kterou ČT podle něj zjevně neplní, totiž podávat informace v celistvosti. A přidal k lepšímu další incidenty s muslimy v ČT, jako například tvrzení, že žena je v Koránu více respektovaná než muž nebo že modlitba je dobrá proti bolestem páteře, což údajně na ČT zaznělo.

Po další ukázce se moderátorka zeptala Benjamina Kurase na jeho zkušenosti z Velké Británie. „Tam to běží už mnohem delší dobu. Tahleta scénka je zvlášť záludná, protože se snaží diváka nebo ty děti informovat, že existuje nějaký takovýhle svátek, ale dokonce chce, aby jej propagovali všem svým přátelům, jestli jsem tomu dobře rozuměl, ale myslím, že jo. To už je šíření, které by možná mělo být podle českých zákonů nelegální,“ vyjádřil se spisovatel. Milan Vidlák pravil, že pokud by se jednalo jen o jeden díl přejatého seriálu, pak by to neměl České televizi za zlé, ale obává se, že to není náhoda a trend je jasný. „Je to prostě příliš jednostranné,“ řekl o vysílání veřejnoprávní televize.

Petr Žantovský zabrousil do minulosti. Zmínil dokument Jiřího Ovečky „Já, muslim“, který vznikl v roce 2005 a který je na stránkách popsán takto: „Náš infiltrátor pronikl mezi muslimy v Čechách a rozkrývá jejich skutečné zájmy.“ a není na stránkách dostupný. Žantovský si myslí, že to také není náhoda, i když pro objektivnost je nutné uvést, že ani ostatní díly cyklu pořadu „Já, .....“ nejsou dostupné. Dále dodal, že v roce 2005 prezentoval na Českém rozhlau knihu „Proč nejsem muslim“ konvertity Ibn Warraqa. „Myslím, že kdybych dnes přinesl do stejného média, stejnému redaktorovi a stejnému editorovi stejnou knihu, tak bych se se zlou potázal,“ tvrdí.

Anketa

Přispěl George Soros ke světovému dobru?

4%
96%
hlasovalo: 12408 lidí

Kuras si myslí, že vysílání pořadu v době vánoční bylo záměrné a jednalo se o „podraz na naši starou kulturu“. Žantovský opět zmínil literární dílo, tentokrát „Podivnou smrt Evropy“ od Douglase Murrayho, kde se píše, že Evropané uvolňují prostor cizím vlivům a tradicí tím, že opouštějí své kořeny. Všichni tři hosté se shodli, že angažovaná manipulace veřejnosti probíhá. Benjamin Kuras řekl, že to pozoruje v čaopisech, do kterých přispíval, a Milan Vidlák pravil, že si kvůli tomu dokonce musel založit svůj vlastní časopis. Žantovský přišel s nadějnou zkušeností z VŠE, kde prý mladí studenti nejsou zdaleka tak „infiltrováni“ a vyhledávají informace i z jiných zdrojů. Ale na to mu oponoval Milan Vidlák,že u dvacetiletých se může jednat o klasickou revoltu proti tomu, co slyší, nicméně děti myslí jinak. „Kdyby mi přišlo dítě ze školky a zpívalo si ‚Eid Mubarak‘, tak tam, jak se říká, proutek se musí ohýbat, dokud je mladý, tak tam je to mnohem, mnohem nebezpečnější. Ta generace, co zažila komunismus, je na propagandu citlivá, ti to rozeznají, ale co ty pětileté děti?“ ptal se šéfredaktor časopisu Šifra.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Ty hyeno, ty bezpáteřní *****. Flušeš lidem do obličeje. Už jsi byl za Zemanem ve špitále, ty *****?!“ Vystrčil dostává vzkazy. My je všechny máme

4:46 „Ty hyeno, ty bezpáteřní *****. Flušeš lidem do obličeje. Už jsi byl za Zemanem ve špitále, ty *****?!“ Vystrčil dostává vzkazy. My je všechny máme

Předseda Senátu, držitel mnoha politických funkcí, zástupce ODS Miloš Vystrčil, se ještě ani neprobr…