VIDEO Obušky u oltáře. Britové rozehnali polský kostel. Hrozili zatčením

05.04.2021 13:24

Velikonoce v Británii? Uniformy, obušky, i tak to může vypadat. V kostele totiž může řádit covid! Britská policie se „vyznamenala“ během zásahu v polském kostele v jižním Londýně. Páteční bohoslužbu rozehnali silou a věřícím pohrozili pokutami ve výši 200 liber (6150 Kč), nebo dokonce i zatčením. Pořádek musí být, takže se policisté u kostela objevili ještě jednou, během nedělní mše. Mezitím ale schytali tvrdou kritiku jak ze strany veřejnosti, tak od církevních hodnostářů.

VIDEO Obušky u oltáře. Britové rozehnali polský kostel. Hrozili zatčením
Foto: Repro YouTube
Popisek: Londýnští policisté ukončují bohoslužbu, která prý porušovala proticovidová opatření (2.4.2021)
reklama

Anketa

Jste pro okamžité otevření restaurací?

43%
57%
hlasovalo: 15969 lidí
V pátek odpoledne zažili polští věřící v Londýně něco nového. Tím novým byl příjezd policistů, kteří si vynutili ukončení mše v londýnské čtvrti Balham. Dva „bobíci“ vstoupili do kostela, prošli přímo k oltáři a přerušili probíhající obřad v místním římskokatolickém kostele. Podle informací serveru LBC jeden ze členů kongregace pozval policisty dovnitř, aby věřícím vysvětlili, proč se obřad musí přerušit.

„Dámy a pánové, toto shromáždění je podle všeho nezákonné,“ zní hlas policisty na videonahrávce. V kostele se prý nacházelo příliš mnoho lidí. „Musíte jít domů. Pokud byste této výzvy neuposlechli, budete pokutováni dvěma sty britských liber, a pokud byste neprokázali svou totožnost, budete zadrženi,“ slyšeli dále věřící, kteří se vcelku rychle rozhodli pokynům policie neodporovat.

Anketa

Necháte se očkovat proti covidu-19? (Ptáme se od 1.4.2021)

hlasovalo: 18750 lidí
Podle současných pravidel se v Británii bohoslužby konat mohou, avšak je nutno dodržet dvoumetrové rozestupy, které se s rouškou mohou zkrátit na jeden metr, a celý ceremoniál by měl být co nejkratší.

Představitelé kostela si na policejní zásah postěžovali na svém webu. „Nebylo nám umožněno dokončit oslavu. Policisté naše liturgické shromáždění vyhodnotili jako nelegální, všem nařídili kostel opustit pod hrozbou dvousetlibrové pokuty nebo dokonce zatčení,“ píše se na stránkách. „Věříme ale, že policie brutálně překročila své pravomoci … neboť všechna vládní nařízení byla splněna,“ brání se kostel.

Zástupci kostela v prohlášení dále uvádí, že podle jejich názoru byli policisté mylně informováni o platnosti aktuálních opatření v rámci boje s covidem, neboť do kostela vstoupili s tím, že v Londýně od 4. ledna 2021 v souvislosti s lockdownem platí zákaz shromažďování věřících ve svatostáncích. „Je nám líto, že práva věřících byla poškozena v tak důležitý den pro každého věřícího,“ dodává kostel v prohlášení o událostech Velkého pátku.

Podle informací deníku Daily Mail se nad chováním policie pozastavil i buckinghamský biskup Alan Wilson, který kanálu Channel 4 sdělil, že policie by měla vyjasnit, jaká pravidla pro kostely v této chvíli platí.

Rozhořčení neskrývali ani lidé na sociálních sítích. Jeden uživatel to vystihl za mnohé, když vyjádřil domněnku, že polská komunita v Británii je terčem mimořádné pozornosti tamní policie. „Kostel měl rezervační systém. Místní supermarkety byly včera narvané mnohem více,“ píše.

V neděli si dali polští věřící pozor a raději se místo vevnitř kostela sešli před ním. Kolemjdoucí tam mohli sledovat klečící katolíky, jak pořádají venkovní nedělní mši. Jenže – policie se objevila znova. Jak informuje Daily Mail, nedělní mše se v prostoru před kostelem zúčastnilo zhruba padesát věřících včetně rodin s malými dětmi. Důvodem bylo to, že tito lidé už by se nevešli do zákonného limitu pro vnitřní prostor. Muselo jim tak stačit, že vše poslouchají z reproduktorů. Nakonec vše mělo mnohem hladší průběh než v pátek, neboť policisté místo pouze obhlédli a když shledali, že je vše v pořádku, opět odjeli řešit závažnější kriminalitu.

V Británii je podle čísel pandemie na ústupu. Země rychle očkuje a v posledních dnech se přírůstky nakažených pohybují pod 3 tisíci. Na přelomu roku to přitom pro ostrovní velmoc vypadalo zle, když se každý den covidem nakazilo i více než 50 tisíc lidí. V případě kostelů je ale podle britské policie zřejmě stále nutno dbát zvláštní opatrnosti.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Marek Korejs

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Migrace bude. Zvykněte si, Češi. V Africe ji měli rádi, teď poučila v ČT

7:55 Migrace bude. Zvykněte si, Češi. V Africe ji měli rádi, teď poučila v ČT

ČT v Událostech, komentářích nabídla pohled ženy, která strávila několik let v Africe. A teď se o ní…