VIDEO Petr Fiala a novinářka Zlámalová si dovolili kritizovat eurokomisi. A je zle. Zaznívají hodně silná slova

03.03.2019 9:26

Předseda ODS Petr Fiala vynadal Evropské unii, že se snaží ponížit Velkou Británii a nehledá kompromis. Novinářka Lenka Zlámalová se k předsedovi občanských demokratů přidala a vynadala EU, že se během rozvodu snaží odcházejícímu partnerovi ublížit. A přišla reakce...

VIDEO Petr Fiala a novinářka Zlámalová si dovolili kritizovat eurokomisi. A je zle. Zaznívají hodně silná slova
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Fiala

„Naším zájmem je mít co nejlepší vztahy s Velkou Británií. To je zájmem České republiky, to je zájmem Evropské unie. A to, co se teď děje, co dělají vyjednavači, co dělá komise, to je, že se snaží Británii ponížit a nechtějí přijmout žádné další kroky, které by vedly k té dohodě. To já považuju za obrovskou chybu,“ prohlásil Fiala na videu kolujícím po sociální síti Twitter.

Na tomto ponižování podle Fialy vůbec nikdo nevydělá. Brexit je podle jeho názoru ukázkou velké krize evropského integračního procesu.

 

 

Novinářka Lenka Zlámalová se k Fialovi přidala a vyčinila Evropské unii za to, že se svému odcházejícímu partnerovi - Velké Británii - snaží za každou cenu ublížit. I když dobře ví, že to poškodí obě strany. „To, že někdo musí pykat za to, že se vás rozhodl opustit, to je úplně zcestné. A ukazuje to, jaké je mentální nastavení Evropské unie a co se od toho dá dalšího očekávat,“ varovala dáma.

V diskusi pod příspěvkem dávali někteří lidé jak Fialovi, tak Zlámalové za pravdu. Zaznívaly však i opačné názory. Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar připomněl, že Evropská unie vedla s Velkou Británií dlouhá jednání, na kterých se snažila nalézt s Británií jistou míru shody. Ale britský parlament tuto dohodu na počátku roku shodil ze stolu.

„Představte si, že s někým dva roky vyjednáváte. A když si plácnete, tak zjistíte, že druhá strana není schopná dohodu dodržet,“ okomentoval Špicar okamžik, kdy britská premiérka Theresa Mayová nedokázala své kolegy v parlamentu přesvědčit, aby hlasovali pro dohodu.  

Nakonec si Špicar posteskl, že v jednáních občas ustoupil zdravý rozum egu některých klíčových hráčů.

Pirátský poslanec Mikuláš Peksa zašel ještě dál a obvinil ODS, že pomohla britským konzervativcům dovést Velkou Británii do velkých problémů a teď vinu svalují na EU. „Nemůžu si pomoct, ale ODS je jen pátá kolona britských konzervativců. Británii přivedli do průšvihu a teď se snaží to přes své pěšáky v EU urvat z cizího,“ napsal doslova zákonodárce.

Další diskutující Fialovi vyčetli, že by podobné argumenty očekávali spíše od populisty Tomia Okamury nebo od poslance ODS Václava Klause mladšího a nikoli od profesora politologie. EU je společenstvím 27 států, ve kterém musí hledat kompromisy a na úkor jednoho z odcházejících partnerů nemůže poškodit jiného ze svých stávajících členů. Nemůže poškodit např. Irsko, které má s Británií společnou hranici a obává se, že brexit může vrátit zpět doby, kdy na této hranici tekla krev.

„Británie se pokoušela EU vydírat. Získat vše a nedat nic. To, co píšete, jsou bláboly jak od kremelských ‚info‘ webů,“ shrnul svůj ohled na věc pan Lukáš Duda.

Shrnul tak i postoje řady dalších debatujících občanů, kteří po zhlédnutí tohoto videa dospěli k názoru, že je pro ně ODS nevolitelná. Někteří lidé vyčinili i Lence Zlámalové, že se jako nezávislá novinářka názorově jasně přimkla k jedné politické straně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Copak je to za radary? Havlíček, nástup! Metnar musel vysvětlovat, ale už je tu vtipné FOTO

14:20 Copak je to za radary? Havlíček, nástup! Metnar musel vysvětlovat, ale už je tu vtipné FOTO

Po odvolaném ministru dopravy Vladimíru Kremlíkovi (ANO) čelí velkému tlaku další ministr za hnutí A…