VIDEO Protiislámský politik nahrál na internet něco, co muslimy rozzuří. Ale jemu to asi nevadí

22.06.2015 16:50

Kontroverzní nizozemský politik Geert Wilders chtěl zveřejnit kresby proroka Mohameda v nizozemské televizi. Během volebních spotů jednotlivých stran. To mu v televizi nedovolili, tak alespoň natočil video na youtube. Informuje agentura Bloomberg.

VIDEO Protiislámský politik nahrál na internet něco, co muslimy rozzuří. Ale jemu to asi nevadí
Foto: Mwl.nl
Popisek: Kontroverzní nizozemský politik Geert Wilders
reklama

Wilders je dlouholetým hlasitým odpůrcem Islámu, který od roku 2004 žil pod policejní ochranou. Jeho Svobodná strana má 12 ze 150 křesel v parlamentu. Na začátku května se zúčastnil výstavy kreseb proroka Mohameda, která se konala v Texasu a na kterou zaútočili dva ozbrojenci. Ti byli jedinými ztrátami na životech.

Ministerstvo spravedlnosti se vyjádřilo, že neodvysílání Wildersova spotu v televizi je problém mezi Wildersem a vysílací stanicí. Vláda se proti jeho počínání žádným způsobem nevymezila.

„Máme tu v Nizozemsku velkou svobodu projevu,“ řekl místopředseda vlády Lodewijk Asscher. „Je to skvělá věc. Jedna z těch, které dělají z Nizozemska svobodnou a příjemnou zemi. Ta svoboda znamená, že každý s ní může naložit, jak uzná za vhodné.“

Samotné video, které bylo zveřejněno v sobotu, má necelé tři minuty a skládá se z Wildersova proslovu a kreseb, na kterých je prorok Mohamed v různých situacích. Následuje překlad Wildersova sdělení.

„Před pár týdny jsem byl na výstavě kreseb proroka Mohameda v Garlandu v Texasu. Chvíli poté, co jsem domluvil, zaútočili na objekt teroristé. Islám a teroristé nechtějí, abychom publikovali tyto kresby. Ale teror a násilí nikdy neporazí svobodu projevu. A to je přesně ten důvod, proč musíme dělat to, v čem nám teroristé brání. Zeptal jsem se Rady nizozemského parlamentu, zda můžu tyto kresby zveřejnit v jejich budově. Odmítli. Ale i tak je důležité je zveřejnit. Je to jediný způsob, jakým zajistit, že teroristé nikdy nevyhrají nad svobodou projevu. A proto vám je dnes ukáži,“ přednáší Wilders.

Následuje sled obrázků proroka Mohameda, mezi nimiž je například vyobrazení Mohameda jako Charlese Mansona. Poslední obrázek je s textem, ve kterém probíhá rozhovor mezi prorokem a kreslířem.

„Mě nemůžeš nakreslit!' říká Muhamed, 'A proto tě kreslím,' odpovídá Bosch Fawstin, výherce kreslířské soutěže. To je všeříkající. Co nám nedovolí Islám a násilí ze strany teroristů, to stejně uděláme. A tomu říkáme: Svoboda projevu,“ končí Wilders svůj proslov.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: spa
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vypadá to, že si někdo přeje, aby tu opravdu byli nemocní a mrtví... Okamura varuje před věcmi, které se přehlížejí

18:02 Vypadá to, že si někdo přeje, aby tu opravdu byli nemocní a mrtví... Okamura varuje před věcmi, které se přehlížejí

ROZHOVOR Vláda nebyla připravena na podzimní vlnu koronaviru, třebaže se vědělo, že přijde. A občané…