VIDEO Uprchlíky chytá, svazuje jim ruce, křičí na ně a předává policii. Novinky o populárním drsňákovi

01.09.2016 10:30

Bývalý bulharský zápasník Dinko Valev patří v současné době k nejznámějším a nejoblíbenějším bulharským celebritám. Přízeň nejenom u domácího publika si vydobyl tím, že „loví uprchlíky“. Jeho drsná videa z „akce“ na YouTube sledují příznivci ze všech koutů světa.

VIDEO Uprchlíky chytá, svazuje jim ruce, křičí na ně a předává policii. Novinky o populárním drsňákovi
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Kolem iráckého města Dahúk je nespočet uprchlických táborů

Jak konstatuje britský deník Daily Mail, bývalý bulharský zápasník si ze svých aktivit udělal velmi dobrý byznys a žije si nyní i díky přízni svých fanoušků na vysoké noze. V jednom ze svých posledních videí ukazuje svůj zbrusu nový sportovní vůz Mercedes S-Class, který pořídil v přepočtu za téměř 2,5 milionu korun. Na videu mimo jiné děkuje svým příznivcům z celého světa a konstatuje, že si tento luxusní vůz mohl zakoupit právě díky nim.

Anketa

Věříte, že Lukáš Nečesaný je vinen?

68%
32%
hlasovalo: 778 lidí

Popularita Valeva má však i své stinné stránky. Islámský stát před nedávnem nabídl 50 000 dolarů tomu, kdo Valeva zabije. Bývalý poloprofesionální wrestler se stal bulharským hrdinou poté, co začal na YouTube publikovat expresivní videa, na kterých pronásleduje vyděšené uprchlíky ze Sýrie a dalších zemí Blízkého východu a afrického kontinentu. Na některých videích lze vidět ženy a děti, které jsou přinuceny klečet. Muži jsou potom nuceni ležet na břiše se svázanýma rukama za zády.

„Vrať se do Turecka. Bulharsko není země pro tebe,“ pokřikuje viditelně rozčílený Valev na uprchlíky v jednom takovém videu. Samotný Valev považuje svoji činnost za příklad „veřejné služby“ Bulharsku, do kterého loni přišlo z Turecka asi 30 000 migrantů, a tvrdí, že zachycené uprchlíky vždy předává policii. Ve své zemi je natolik populární, že mu bylo za účast v televizní reality show Big Brother nabídnuto v přepočtu víc než dva miliony korun.

Celý text v angličtině je ZDE.

„Děkuji Bohu za to, že mi dal příležitost si koupit tento vůz. Doufám, že mě nepotká žádná nehoda. Chtěl bych také poděkovat vám, svým příznivcům, bez kterých by něco takového nebylo možné. Mám vás všechny rád,“ uvedl Valev konkrétně na svém „děkovacím videu“. Valevovi se nedá upřít schopnost sebeprezentace. Sám sebe označuje za „lovce migrantů“ a svoji činnost potom za „v podstatě sportovní aktivitu“. „Jsem sportovec a sportovce přece nemůžete nazývat násilníkem,“ argumentoval Valev na kritiku svých aktivit.

Zejména organizace zabývající se ochranou lidských práv však nemohou Valevovi přijít na jméno. Obviňují jej z rozdmýchávání obav z migrace a bulharskou vládu z toho, že jeho činnost toleruje. „Valev a jeho dva kumpáni byli sice na začátku letošního roku zatčeni, nicméně premiér země Bojko Borisov jejich práci ocenil a pochválil je za pomoc policii při odhalování ilegálních přistěhovalců,“ píše Daily Mail.

Helsinský výbor pro lidská práva označuje aktivity Valeva a jeho kolegů za ilegální a označuje je za zločince. „Valev sám přiznává, že těm lidem ubližuje. Mezi jeho oběti přitom patří muži, ženy a děti, kteří prchají z válkou zmítané Sýrie. Běžně jim vyhrožuje smrtí a chová se k nim velmi hrubě. Ještě více znepokojivá je skutečnost, že chce Valev po vládě, aby mu za každého chyceného uprchlíka vyplácela určitý finanční obnos. Valev šíří strach z uprchlíků do celé společnosti a na základě jeho propagandy s nimi budou špatně zacházet i další lidé.“

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Kde berete tu jistotu, že si udržíme nejnižší nezaměstnat?

Já spíš v médiích čtu, jak se bude příští rok propouštět. Jak jste na krachy firem a živnostníků připraveni? Stačí se podívat, co se děje na úřadech práce dnes. A vyřešil jste to nějak? Ne

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ajajaj, tohle se v kavárně líbit nebude. Petr Pavel je u Ukrajiny „realista“

21:00 Ajajaj, tohle se v kavárně líbit nebude. Petr Pavel je u Ukrajiny „realista“

„I voják může být ve funkci prezidenta humanistou,“ říká generál Petr Pavel, jenž byl hostem pořadu …