VIDEO Vnučka maršála Koněva u dejvického památníku. Dorazil i jeden odpůrce s vlajkou NATO...

16.12.2019 15:05

U pomníku Maršála na náměstí Interbrigády na Praze 6 bylo zase jednou živo. Stáli tu proti sobě na jedné straně vnučka Maršála Koněva Jelena Gelijevna, místopředseda KSČM a ruský velvyslanec Alexandr Zmejevskij a na straně druhé odpůrci maršála Koněva, kteří se svolali přes sociální síť Facebook s tím, že se musejí postavit ruské propagandě.

VIDEO Vnučka maršála Koněva u dejvického památníku. Dorazil i jeden odpůrce s vlajkou NATO...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vnučka maršála Koněva Jelena Gelijevna přišla položit květiny na Prahu 6 k jeho pomníku. Doprovázeli ji ruský velvyslanec Alexandr Zmejevskij nebo místopředseda KSČM Petr Šimůnek

Sovětský maršál Ivan Stěpanovič Koněv se narodil 28. prosince 1897. Za pár dní si tedy připomeneme 122. výročí narození vojevůdce, který za druhé světové války osvobodil značnou část Československa a dalších východoevropských zemí od nacismu. Již dnes si narození dědečka přišla připomenout jeho vnučka Jelena Gelijevna na Prahu 6 k jeho pomníku, který v posledních měsících vyvolal tolik vášní. Doprovázeli ji ruský velvyslanec Alexandr Zmejevskij a místopředseda KSČM Petr Šimůnek.

Na místo však dorazili také odpůrci maršála Koněva, kteří připomněli, že kromě zásluh za druhé světové války má maršál na rukou krev tekoucí v ulicích Budapešti za maďarského protikomunistického povstání v roce 1956. Koněv tehdy poslal na protestující tanky a nechal jejich touhu po svobodě v krvi.

Na 15. hodinu odpoledne svolali akci nazvanou „Pryč s Koněvem“.  

„V pondělí 16. prosince v 15:00 má vnučka okupanta a vraha Koněva přijít k pomníku za doprovodu bolševiků a velvyslance Ruska. Je to jen další střípek ze skládačky ruské propagandy. Rusko nemůže překousnout, že ČR není ruská kolonie a že drtivá většina národa se s Ruskem nechce paktovat,“ stojí v prohlášení.

Přinesli si s sebou i vlajku NATO. To vyvolalo pozornost na sociálních sítích. „Ta modrá vlajka je jako co? Co má společného útočný pakt NATO s pomníkem Koněva? Tupci,“ napsal jeden z diskutujících k živému přenosu serveru ParlamentníListy.cz na sociální síti.

Shroáždění u pomníku maršála Koněva

Nechyběla ani vlajka Spojených států.Odpůrci a příznivci maršála Koněva se u pomníku hádali také o roli vlasovců za druhé světové války. Šlo o sovětské občany, kteří pod vlivem Stalinovy hrůzovlády a v touze zachránit si život v zajateckých táborech nabízeli své služby nacistům. V květnu 1945 notnou měrou přispěli k relativně klidnému osvobození Prahy. Tři stovky vlasovců při ochraně Prahy před wehrmachtem padly.

Za druhé světové války se však vlasovci dopustili také řady zvěrstev.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na toto se posaďte. Expert: Je to nevyhnutelné. Válka s muslimy! Začne to v jižní Francii a bude se to šířit...

19:50 Na toto se posaďte. Expert: Je to nevyhnutelné. Válka s muslimy! Začne to v jižní Francii a bude se to šířit...

Bezpečnostní analytik Lukáš Visingr varuje, že v příštích letech začne hned několik válečných konfli…