VIDEO "Vylez, srabe!" Odpůrci Zemana v čele s vysokoškolským pedagogem řádili u Hradu

28.10.2016 11:40 odp.

REPORTÁŽ Několik stovek lidí vyrazilo po skončení oslav státního svátku v podhradí – jak se nazývala akce na Staroměstském náměstí v Praze, na níž několik tisíc lidí dalo najevo nespokojenost s prezidentem Zemanem – na pochod k soše Tomáše Garrigua Masaryka na Hradčanském náměstí, kde protestní akce proti prezidentu Zemanovi vyústila předáním jednoho nelichotivého ocenění.

VIDEO "Vylez, srabe!" Odpůrci Zemana v čele s vysokoškolským pedagogem řádili u Hradu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Plastika představující Miloše Zemana zhotovená jeho odpůrci

Krátce po skončení akce zaměřené proti prezidentu Zemanovi začali organizátoři pochodu (občanský spolek Politika a svědomí) svolávat přítomné k orloji, odkud se mělo vyrazit na Hrad. Do čela průvodu, do něhož se zapojilo několik stovek lidí, se postavil vysokoškolský pedagog, aktivista a potenciální kandidát na českého prezidenta Marek Hilšer. Vyzbrojen megafonem nadhazoval během pochodu protizemanovská hesla, jež dav s nadšením skandoval po něm.

„Ať žije Masaryk! Ať žije demokracie. Láska a mír vítězí, láska a mír vítězí. Miloši, už jdeme, Miloši, už jdeme. Miloše do koše. Pravda na Hrad, pravda na Hrad. Pojďte s námi na Hrad,“ to jsou příklady hesel, která zazněla.

Pozornost kolemjdoucích, včetně řady zahraničních turistů, poutala plastika znázorňující prezidenta Zemana jako exkrement, v jejímž nesení se vystřídalo několik skupinek lidí. Kolorit akce dotvářely transparenty s protizemanovskými hesly, červené trenýrky či česká vlajka.

Krátce před devátou hodinou večerní dorazil průvod, včetně policistů, kteří ho po celou dobu doprovázeli, na Hradčanské náměstí k soše prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. „Vylez, srabe,“ zahlásil někdo z davu směrem na Pražský hrad. „Masaryk by ho sešvihal bičíkem,“ přidal se další. „My jsme tady doma,“ skandoval dav.

„Jsme rádi, že nám bylo umožněno přijít až sem nejvýš na Pražský hrad na sídlo panovníků a zde vyznamenáme našeho úctyhodného prezidenta řádem východních větrů,“ vzal si slovo jeden ze studentů, kteří vytvořili plastiku Zemana. Poté se studenti jali připichovat vyznamenání na Zemana. Po menších obtížích se jim to podařilo a Marek Hilšer mohl zahájit svůj proslov.

„Před devadesáti osmi lety prezident Masaryk společně s dalšími vydal Washingtonskou deklaraci. V této deklaraci prohlásili nezávislost československého národa a zapsali v ní hodnoty, na kterých se budoucí Československá republika zakládala. Byla to svoboda svědomí, tisku, slova, petiční svoboda a úcta a respekt k menšinám,“ zahlásil Hilšer.

Aktivista následně vzpomenul, že krátce po smrti TGM se začali rojit lidé, kteří demokracii zpochybňovali a začali proti ní bojovat a nakonec jí zahubili. „Několik desítek let jsme žili v porobě, v zemi, kde se lhalo. A už je to tady zase,“ míní Hilšer.

„Před pěti lety jsme byli zde, když zemřel náš pan prezident Václav Havel,“ pokračoval aktivista. „Havel žije,“ skočil mu do toho dav. „Krátce poté, co zemřel, se začali zlí duchové rojit i u nás a můžeme cítit, že také začali brojit proti demokracii. Došli jsme tak daleko, že naši ústavní činitelé poklonkují diktátorům a reprezentantům totalitních režimů,“ kritizoval Hilšer. „Hanba,“ přidali se k němu lidé.

Podle Hilšera se naši představitelé de facto vysmívají hodnotám, které reprezentoval Masaryk a první československá republika. „Ale myslím, že jsme přesvědčeni, že můžeme ovlivňovat naši budoucnost a nejsme pouze hříčkou v rukách nějakých politických hráčů,“ zdůraznil Hilšer. „Nejsme loutky,“ reagoval na něj dav. „Svobodu a demokracii si vzít nedáme. Ať žije Havel, Masaryk a svoboda,“ zakončil Hilšer za cinkání klíčů, které někteří vytáhli z kapes.

Na závěr se zpívalo – nejprve oblíbená píseň TGM „Ach synku“ a poté zazněla česká hymna. Lidé u toho prsty ukazovali véčko a opět došlo na cinkání klíči. „Nejsme Čína. Miloše do koše,“ vzkázali na závěr prezidentu Zemanovi.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lucie Štěchová

Martin Exner byl položen dotaz

Dotaz

Vážený pane poslanče, po přečtení níže uvedeného článku, si dovoluji obrátit se na vás s následujícím dotazem. Píšte tam, že nás nás Rusko snaží zmanipulovat atd. My i mí přátelé nic takového nevidíme, sledujeme zprávy na čských tel. stanicích, posloucháme Radiožurnám, Country rádio, pohybujeme se ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Proti „dezinformačním fekáliím z Ruska“ musíme zvýšit poplatek za ČT. Senátor Smoljak rozjíždí akci

22:36 Proti „dezinformačním fekáliím z Ruska“ musíme zvýšit poplatek za ČT. Senátor Smoljak rozjíždí akci

Senátor David Smoljak se opět pustil do boje za Českou televizi. Tentokrát ho pobouřil plán na škrty…