VÍME PRVNÍ Do Krizového štábu může usednout poslanec Vích z SPD

25.03.2020 10:10

Po výzvě premiéra Babiše, aby i politické strany nominovaly své experty do Ústředního krizového štábu, se podle informací naší redakce jedním z budoucích členů může stát poslanec SPD Radovan Vích. Finální rozhodnutí je ovšem v rukách předsedy vlády a Bezpečnostní rady státu.

VÍME PRVNÍ Do Krizového štábu může usednout poslanec Vích z SPD
Foto: archiv R. Vícha
Popisek: Poslanec SPD Radovan Vích.

Anketa

Měl by se seškrtat rozpočet ministerstva obrany?

92%
8%
hlasovalo: 14832 lidí
Ze jmen, která se v tuto chvíli nejvíce skloňují, patří právě Vích na první místo. Dalšími možnými adepty jsou podle informací ParlamentníchListů.cz například lékař Roman Šmucler nebo někdejší policejní prezident Martin Červíček. V souvislosti s komunisty se nahlas mluví o nominaci Zdeňka Ondráčka. Volná místa do Ústředního krizového štábu jsou podle slov premiéra tři.

Ústřední krizový štáb je pracovním orgánem vlády ČR k řešení krizových situací a je zařazen do systému orgánů Bezpečnostní rady státu.

Krizový štáb v případě potřeby aktivuje předseda vlády, v době jeho nepřítomnosti nebo z jiných závažných důvodů tak činí první místopředseda vlády nebo jiný pověřený místopředseda. Do 15. března 2020 statut stanovil, že předsedou štábu jmenuje předseda vlády podle charakteru situace ministra vnitra, kromě případů vyhlášení stavu ohrožení státu v souvislosti se zajišťováním obrany České republiky před vnějším napadením, za válečného stavu či za dalších situací vojenského charakteru, jež se významně dotýkají bezpečnostních zájmů České republiky, kdy jmenuje předsedou štábu ministra obrany.

Radovan Vích je od října 2017 poslanec, od roku 2016 zastupitel Libereckého kraje, od roku 2018 člen předsednictva SPD. Absolvoval vojenskou akademii v Brně, kterou ukončil s vyznamenáním. Od roku 2010 je plukovníkem v záloze. Prověrka mu byla udělena na stupeň přísně tajné a skončila ukončením služebního poměru v rámci splnění závazku. Je místopředsedou sněmovního výboru pro obranu a členem bezpečnostního výboru. V armádě pracoval na vedoucích funkcích, kde mimo jiné řídil na Ministerstvu obrany přípravu a nasazování sil a prostředků armády za jednotlivých krizových stavů doma i v zahraničí. Tři roky také zastupoval AČR na zahraničním pracovišti v Bruselu ve stálém Výboru pro civilní nouzové plánování NATO (SCEPC).

Ing. Radovan Vích

  • SPD
  • Člen předsednictva hnutí SPD, předseda RK SPD LBK
  • poslanec

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Tomáš A. Nový

Bc. Markéta Gregorová byl položen dotaz

Nový nástroj, jak mluvit do evropských pravidel. Piráti spouští unikátní web

Děláte si z nás legraci? Jak vám věřit, že chcete dělat něco pro lidi? Hlasujete pro věci, které lidi ani tato vláda neschvaluje, jako například zákaz spalovacích motorů. Nebo vy jste si mezi občany ČR udělali nějaký průzkum nebo analýzu, že si zákaz aut se spalovacími motory přejí? Jednou určitě, a...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pane prezidente, jak je to s tou „upřímností“? Senátorka Hamplová popsala, co zažívá na vlastní kůži

4:45 Pane prezidente, jak je to s tou „upřímností“? Senátorka Hamplová popsala, co zažívá na vlastní kůži

„Tedy upřímnost ano, ale jen souhlasná? To je trochu v rozporu s dalším příslibem, že Petr Pavel chc…