VÍME PRVNÍ Do Krizového štábu může usednout poslanec Vích z SPD

25.03.2020 10:10

Po výzvě premiéra Babiše, aby i politické strany nominovaly své experty do Ústředního krizového štábu, se podle informací naší redakce jedním z budoucích členů může stát poslanec SPD Radovan Vích. Finální rozhodnutí je ovšem v rukách předsedy vlády a Bezpečnostní rady státu.

VÍME PRVNÍ Do Krizového štábu může usednout poslanec Vích z SPD
Foto: archiv R. Vícha
Popisek: Poslanec SPD Radovan Vích.
reklama

Anketa

Měl by se seškrtat rozpočet ministerstva obrany?

92%
8%
hlasovalo: 14755 lidí
Ze jmen, která se v tuto chvíli nejvíce skloňují, patří právě Vích na první místo. Dalšími možnými adepty jsou podle informací ParlamentníchListů.cz například lékař Roman Šmucler nebo někdejší policejní prezident Martin Červíček. V souvislosti s komunisty se nahlas mluví o nominaci Zdeňka Ondráčka. Volná místa do Ústředního krizového štábu jsou podle slov premiéra tři.

Ústřední krizový štáb je pracovním orgánem vlády ČR k řešení krizových situací a je zařazen do systému orgánů Bezpečnostní rady státu.

Krizový štáb v případě potřeby aktivuje předseda vlády, v době jeho nepřítomnosti nebo z jiných závažných důvodů tak činí první místopředseda vlády nebo jiný pověřený místopředseda. Do 15. března 2020 statut stanovil, že předsedou štábu jmenuje předseda vlády podle charakteru situace ministra vnitra, kromě případů vyhlášení stavu ohrožení státu v souvislosti se zajišťováním obrany České republiky před vnějším napadením, za válečného stavu či za dalších situací vojenského charakteru, jež se významně dotýkají bezpečnostních zájmů České republiky, kdy jmenuje předsedou štábu ministra obrany.

Radovan Vích je od října 2017 poslanec, od roku 2016 zastupitel Libereckého kraje, od roku 2018 člen předsednictva SPD. Absolvoval vojenskou akademii v Brně, kterou ukončil s vyznamenáním. Od roku 2010 je plukovníkem v záloze. Prověrka mu byla udělena na stupeň přísně tajné a skončila ukončením služebního poměru v rámci splnění závazku. Je místopředsedou sněmovního výboru pro obranu a členem bezpečnostního výboru. V armádě pracoval na vedoucích funkcích, kde mimo jiné řídil na Ministerstvu obrany přípravu a nasazování sil a prostředků armády za jednotlivých krizových stavů doma i v zahraničí. Tři roky také zastupoval AČR na zahraničním pracovišti v Bruselu ve stálém Výboru pro civilní nouzové plánování NATO (SCEPC).

Ing. Radovan Vích

  • SPD
  • Člen předsednictva SPD, předseda Regionálního klubu SPD LBK
  • poslanec

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tomáš A. Nový
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,A mě zavřou na tři!" 2 roky pro afrického násilníka v ČR: Klaus ml. se ozval. A i jiní, je zle

13:31 ,,A mě zavřou na tři!" 2 roky pro afrického násilníka v ČR: Klaus ml. se ozval. A i jiní, je zle

Dva roky a ústavní léčba, to je trest, který soud udělil Afričanovi, který na Litoměřicku znásilnil …