VZP čeká ztrátu tří miliard. Nemá ji jak pokrýt

13. 1. 2012 8:17

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) poprvé přiznala, že letos nebude hospodařit s vyrovnaným rozpočtem. Naopak ji čeká třímiliardová ztráta. Vzhledem k tomu, že už nemá žádné finanční rezervy, zřejmě se pokusí ztrátu vykrýt větším zatížením zdravotnických zařízení.

VZP čeká ztrátu tří miliard. Nemá ji jak pokrýt
Foto: Hans Štembera
Popisek: VZP

"Přerozdělení může situaci sanovat v prvním pololetí. Bude se to chovat jako dodatečný příjem, takže do pololetí by to mělo být bez problému. V tom druhém pololetí, pokud se nepodaří něco udělat se strukturou poskytovatelů zdravotní péče, popřípadě pokud se nepodaří změnit ten klíč k přerozdělení, tak se ten deficit začne prohlubovat a na konci roku může klidně dosáhnout zhruba tří miliard,“ řekl Českému rozhlasu ekonomický náměstek VZP Jan Halama.

Pojišťovna podle Halamy tratí na tom, že má velký počet starších a chronicky nemocných pacientů, za které víc platí, ale málo dostává. "My máme určitě jeden z nejlepších procentuelních výběrů pojistného, ale ten problém není na straně příjmové, ten je samozřejmě na straně výdajové. Už od roku 2008 rostou výrazně rychle výdaje na zdravotní péči než rostly příjmy,“ přiznal náměstek.

Deficit tří miliard v praxi znamená zpoždění plateb lékařům. Už teď se s ním potýkají někteří ambulantní specialisté. Pojišťovna přemýšlí, že by si na zbývající peníze vzala úvěr, Halama s tím ale nesouhlasí. "Já jsem přesvědčen, že by si úvěr podle mého názoru jako ekonoma měli vzít spíš ti poskytovatelé, protože oni mají v podstatě velmi bonitní pohledávku za VZP,“ řekl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: par

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Otec dvou psů Pospíšil, kolaborant. Po včerejším výroku o „Evropanech" je zatraceně horko

14:43 Otec dvou psů Pospíšil, kolaborant. Po včerejším výroku o „Evropanech" je zatraceně horko

V předvčerejším rozhovoru pro server E15 se redaktor Jaroslav Denemark bavil s Jiřím Pospíšilem, pře…