Václav Havel by dnes slavil narozeniny. A šéf STAN při té příležitosti... Přečtěte si sami

05.10.2020 15:55

Předseda hnutí STAN Vít Rakušan v den výročí narození Václava Havla zavzpomínal na svoje první setkání s tehdejším československým prezidentem. V rozsáhlém příspěvku také Havla ocenil jako nejlepšího prezidenta. „Protože jste, se všemi svými chybami, občasnou nerozhodností a třeba i špatnými rozhodnutími, byl člověkem, kterého jsme si vážili,“ napsal Rakušan s tím, že Havlův prezidentský portrét je doteď jediný, který má Rakušan vyvěšený.

Václav Havel by dnes slavil narozeniny. A šéf STAN při té příležitosti... Přečtěte si sami
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda STAN Vít Rakušan

Rakušan na facebooku zveřejnil svůj text z roku 2019, který napsal k výročí narození Václava Havla a k blížícímu se třicetiletému výročí Sametové revoluce. „Pane prezidente Havle… Vy mě neznáte, ale já Vás viděl. Dokonce několikrát,“ napsal Rakušan ve svém metaforickém dopise a začal vyjmenovávat svá setkání s tehdejším prezidentem.

„Poprvé na Sázavě, v Samopších. Byl jsem tam na prázdninách, tvář plnou akné a hlas ve fázi skřehotání, a Vy jste sem přijel. Bohužel ne za mnou. Je teda fakt, že jsem tehdy, po všech stránkách, nebyl Vaše cílovka. Přijel jste navštívit uprchlíky z válkou zmítaného Balkánu, kteří tady, bez protestů starousedlíků i lufťáků, našli útočiště. Když jste (posázavským pacifikem) odjížděl směr Praha, málem se zřítil ten visutý most nad samopešským jezem… Tolik lidí vám šlo zamávat, tolik lidí zajímalo, jak ve skutečnosti vypadáte, zda jste opravdu tak maličký (a jak říkaly dámy), roztomilý…“ vzpomíná Rakušan, jakou byl Havel tehdy pro všechny lidi ikonou.

„I já jsem byl v davu těch čumilů, mávačů a oslovovačů. Dokonce jsem se probojoval až na perón a díval se na Vás docela zblízka. Nejistě jste se usmíval a takovým zvláštním, spíš klukovským než chlapským, způsobem mával,“ pokračuje Rakušan a přihazuje další vzpomínku. „Vedle mě stojící pan Kroupa na Vás volal: ‚Ahoj, Vašku, zdravím Tě, chlape… Jak je?‘ Trochu mě to překvapilo… Chartu nikdy nepodepsal, na divadelníka taky úplně nevypadal, možná tak ty sudy v pivovaru že by s Vámi válel… A zase ten plachý úsměv na Vaší tváři a odpověď z rozjíždějícího se vlaku: ‚Ahoj, ahoj, tak zdRavím, mám se dobŘe…‘ Kroupa pýchou vzlétl do oblak a já si uvědomil, že se tady fakt něco změnilo. Do jedenácti let jsem koukal v televizi i na stěnách tříd na kožené obličeje soudruhů. A teď jste tu byl Vy,“ vzpomíná Rakušan na Havlovu velkou oblíbenost.

Anketa

Podporujete opatření proti covidu-19 činěná Romanem Prymulou?

55%
38%
hlasovalo: 24296 lidí
Další setkání podle vzpomínek lídra Starostů proběhlo při jeho tehdejším studiu na vysoké škole. „Podruhé jsem s Vámi, spolu se stovkami studentů mé alma mater, diskutoval. Položil jsem Vám nějakou otázku, jejíž obsah jsme Vy i já naštěstí vytěsnili. Měla být chytrá, provokativní, asi i trochu ironická, chtěla zaujmout pár holek v aule, ale asi se jí to moc nepovedlo. Intelektuální stylizace odpovídající věku a nedovzdělání. Ale Vy jste mile odpovídal a my Vás hltali. Protože jste, se všemi svými chybami, občasnou nerozhodností a třeba i špatnými rozhodnutími, byl člověkem, kterého jsme si vážili, se kterým jsme identifikovali naše mládí. A tu ohromnou svobodu,“ velebí Rakušan Havla ve svém příspěvku.

Rakušan Havla nenápadně srovnává se současnou hlavou státu Milošem Zemanem. „Když jste vyjel za hranice nebo někoho vítal na Hradě, tak jsme rozhodně neměli obavy, že nám uděláte ostudu. Měli jsme o Vás strach, když jste byl nemocný. A když Vám umřela Olga, jeli jsme se s ní do Prahy rozloučit. A to už nebyla žádná stylizace, prostě jen identifikace s naším Prezidentem. Přirozená, autentická, příjemná,“ píše Rakušan, že měl Havla jednoduše lidsky rád.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

„Potřetí jsem Vás viděl jako začínající starosta v roce 2010 na jedné společenské akci v Praze. Už jste vypadal unaveně a nemocně a mně z toho bylo nedobře. A když jste nás v následujícím roce (příliš brzo) opustil, jel jsem k radnici zapálit svíčku. A přidala se spousta dalších lidí… Tím rokem pro mě skončilo mládí. V roce 2011 definitivně zmizely devadesátky. Nějak jsme cítili, že vše bude jiné. Ale přiznám se, netušili jsme, jak moc jiné to bude. Jakoby Vaším odchodem zmizely zábrany všech těch, kteří se tváří v tvář Vám styděli. Zmizelo zrcadlo a báze toho dobrého, co Listopad přinesl. Netušil jsem tehdy, že i v roce 2019 budete jediným prezidentem, jehož obraz mi kdy visel (a stále visí) v pracovně…“ lamentuje Rakušan nad současnou politickou scénou a mezi řádky kritizuje Miloše Zemana.

Rakušan se také omlouvá, že jeho generace zatím nedokázala naplnit všechny Havlovy sny. „Mýlil jste se v zásadní věci, pane Prezidente. Jedna generace na změnu myšlení a zabití totality v nás nestačila. Ani ta moje generace to ještě nezvládá, omlouvám se Vám za to. Ale ta další už to dá, věřím tomu… Taky jste byl k těm komunistům a nejrůznějším udavačům moc velkorysý. Takový jste prostě byl… Velkorysý s vírou v dobro v lidech… Jen nám teď, bohužel, zase tihle komouši a udavači vládnou…“ rýpe Rakušan také do vlády premiéra Andreje Babiše s podporou komunistů.

„Mnozí jakoby se dnes báli říct, že si Havla váží. Divná doba. Ale spousta z nás na Vás stále vzpomíná. Má Vás moc ráda. A zvlášť letos si přece pozornost zasloužíte… Vždyť jste nám dal před 30 lety svobodu. Prestiž. A dobrý příklad toho, že se člověk nesmí vzdát ani ve zdánlivě bezvýchodné situaci. Jak posilující pro dnešek. Tak, pane Prezidente Havle, milý Ferdinande Vaňku, všechno nejlepší k narozeninám. Svatým Václavem jste, opravdu, nikdy nebyl. Ale patronem naší svobody jo. Tak nás neopouštějte,“ zakončil Rakušan svůj otevřený dopis.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To vy zbrojíte. Kreml zveřejnil, co Putin řekl Bidenovi. Čtěte celé

12:32 To vy zbrojíte. Kreml zveřejnil, co Putin řekl Bidenovi. Čtěte celé

Putin zdůraznil, že není namístě přenášet odpovědnost na Rusko, protože je to právě NATO, kdo podnik…