Václav Havel prý kryl kapitalismus. Těžko se divit, že dnes jeho jméno zpeněžují

13.08.2015 20:44

Ačkoli za využívání svého jména po své smrti Václav Havel nemůže, dnes se v souvislosti s ním mluví především o poplatku při užití jména prvního českého prezidenta. Přitom by Václav Havel měl leccos co říci k uprchlické krizi. Jeho odkaz však už ale nestačí na to, aby otupil český nacionalismus, na jehož základě většina Čechů, Moravanů a Slezanů uprchlíky odmítá. Kde jsou dnes všichni ti, kteří zapalovali svíčku po smrti prezidenta?

Václav Havel prý kryl kapitalismus. Těžko se divit, že dnes jeho jméno zpeněžují
Foto: Martin Šťastný
Popisek: Bývalý prezident Václav Havel

„Havlovo pojetí hodného kapitalismu a občanské společnosti zafungovalo v devadesátých letech jako krytí pro normální kapitalismus, pro který demokracie není až tak podstatná. Kopat do Havla by se sice dalo na mnoho způsobů, ale je to v tomto kontextu zbytečné. Havel není Thatcherová a posmrtný hrníček s nápisem Still hate Havel se u nás asi nebude nikdy prodávat. Havel by protixenofobní heslo Refugees welcome, které se dnes objevuje na tričkách, nejspíše podporoval,“ můžeme se dočíst na serveru.

Jenže o tuto Havlovu stránku se dnes zajímá málokdo. Mnohem častěji se můžeme dočíst o tom, že užití Havlova jména stojí třicet tisíc a dokonce i za přístup na stránky někdejší Havlovy kanceláře. Proč? Že by Zdeněk Bakala platil tak málo, ptá se autor textu Pavel Šplíchal. Neměli bychom prý také zapomínat, že za to, co se dnes děje s Havlovým jménem, už sám Havel nemůže.

Celý text najdete zde

A pokud si vzpomeneme, kolik lidí přišlo zapálit svíčku po smrti prvního českého prezidenta, je dobré se zeptat, kde jsou ti lidé dnes, když jde o uprchlíky. Jak už bylo řečeno výše, Havel by se pravděpodobně postavil na jejich stranu. „Boj o českou svobodu je pro ně pořád věcí minulosti. Havlův étos se používá proti putinovskému autoritářství, na to české je ale, zdá se, krátký,“ doplňuje autor.

Havel chtěl Česko vrátit do Evropy, chtěl, abychom patřili do vyspělého západního světa a stavěli na humanistickém kapitalismu. Jenže tato představa naší náležitosti k Západu už zřejmě nepřitahuje tolik lidí jako dříve. Je to sen, který už nemá sílu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rozhodovat za všechny Čechy je od Hřiba odvážné. To není jen Praha, varuje Hyťhová z SPD a říká, kolik nás to bude stát

8:45 Rozhodovat za všechny Čechy je od Hřiba odvážné. To není jen Praha, varuje Hyťhová z SPD a říká, kolik nás to bude stát

ROZHOVOR „To, že se spolupráce mezi Českou republikou a Tchaj-wanem promítne do výměny studentů, je …