Václav Klaus dostává „přes ústa" za názory na Ukrajinu: Drsná slova z kyjevského tisku i od Jindřicha Šídla

14.07.2014 9:45

Hospodářské noviny píší o debatě o situaci na Ukrajině, kterou pořádal Institut Václava Klause. Všímají si především jejího spoluorganizátora, kterým byl American Institute in Ukraine (AIU). Kvůli němu byl Klausův kulatý stůl označen za „oběti proruské propagandy". Komentář přidává i Jindřich Šídlo.

Václav Klaus dostává „přes ústa" za názory na Ukrajinu: Drsná slova z kyjevského tisku i od Jindřicha Šídla
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus po 25 letech navštívil bývalý Prognostický ústav, kde vystoupil v diskusi s názvem Ukrajina mezi Evropou a Ruskem
reklama

American Institute in Ukraine byl Klausovým institutem prezentován jako nezisková organizace, která nedostává, nežádá ani nepřijímá finanční prostředky od žádné vlády. Jenže jak upozorňují HN, zas tak nezávislý na politicích není. Podle ukrajinských médií se AIU spojoval s těmi politiky, kteří prosazovali orientaci Ukrajiny na Rusko.

Klausovo „notování" s institutem proto pohoršilo část ukrajinských analytiků. Volodymyr Horbač označil ve svém komentáři AIU za proruský institut zveřejňující o Ukrajině pouze takové informace, které jdou na ruku Moskvě. „Klausova pověst je nevalná. Jeho vystupování nebude mít na naši situaci ani na pozici Evropy k Ukrajině žádný vliv," citují HN komentátora.

Zpravodajský server Den svůj komentář o Klausově diskuzi nazval „Obětí proruské propagandy". Profesor Ukrajinské univerzity Michail Kirsenko Klausovy antiukrajinské výroky nazval prý „projevem tradičního českého rusofilství" a „primitivními a hrubými bláboly určenými bláznům".

Klaus si může dělat co chce, s kým chce. Ale...

K tématu se vyjadřuje také komentátor HN Jindřich Šídlo. Vzhledem k tomu, že Klaus už je soukromá osoba, by nám prý mohlo být už docela jedno, čím se zabývá, koho zve do svého institutu či kamkoli jinam, nebo co říká. Máme si prý ovšem všimnout „jisté smůly", která se exprezidenta drží i v postprezidentském čase.

Nyní se totiž prý dozvídáme, že Klaus a jeho lidé nevěděli nic o názorech hostů ani profilu American Institute in Ukraine. „U Václava Klause nás už po těch letech překvapí máloco - a ve vztahu k Rusku to platí dvakrát, minimálně od chvíle, kdy mu ruské vydání jeho nejslavnější knihy Modrá, nikoliv zelená planeta sponzoroval Lukoil," píše Šídlo.

Jak je prý ovšem známo, práce propagandisty předpokládá alespoň minimální zdání neutrality, proto prý všechny ty think tanky a instituty s anglickými názvy, maximálně podporované „tou či onou soukromou nadací v Rusku".

Šídlo uzavírá svůj komentář konstatováním, že Klaus je soukromník a ve svobodné zemi si může dělat, co chce. „Jen je to dobré vědět a občas si pro uklidnění zopakovat větu: Václav Klaus je už rok a čtvrt bývalý prezident České republiky," dodává novinář.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: adr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dusno v ČT: Už bych to rád dořekl, žádal Okamura. To už jste říkal mnohokrát, nenechala ho Kroužková. Hádka o Babiše, úvěry EU a rána TOP 09

21:28 Dusno v ČT: Už bych to rád dořekl, žádal Okamura. To už jste říkal mnohokrát, nenechala ho Kroužková. Hádka o Babiše, úvěry EU a rána TOP 09

Poslanecká sněmovna se na zřízení vyšetřovací komise k ministerským nákupům ochranných zdravotnickýc…