Václav Klaus mladší: Postižené děti v běžné škole? Vnutí nám to, tak jako komunisti vnutili zemědělcům JZD

02.03.2016 8:54

Syn exprezidenta Václava Klause a bývalý ředitel soukromého gymnázia Václav Klaus mladší se v dnešním vydání deníku Blesk vyjádřil k plánovanému zavedení společného vzdělávání dětí zdravých i mentálně postižených. Podle něj jde o nesmysl, který nám ale stejně nacpou do krku.

Václav Klaus mladší: Postižené děti v běžné škole? Vnutí nám to, tak jako komunisti vnutili zemědělcům JZD
Foto: Daniela Černá
Popisek: Václav Klaus mladší
reklama

„JZD taky sedláci nechtěli, a měli ho!“ uvedl Václav Klaus mladší, který je mimo jiné členem expertního týmu ODS pro školství. Inkluzi ve školství totiž kritizuje většina pedagogů. 

„Reálná šance na plošnou inkluzi tu je. Má podporu Evropské unie a řadu peněz z norských fondů. Čili promoakce běží. Myslím, že se jim to může povést,“ podotkl k tomu Klaus. Podle něj není pravdivý ani argument, že české školství segreguje zdravé romské děti. „Máloco funguje jako školství ve vztahu k této menšině. Tisíce lidí s láskou učí v romských třídách nebo na severu Čech, kde je spousta těchto dětí. Že bychom je nějak diskriminovali, je nesmysl. Nediskriminujeme ani vietnamské děti, což je komunita, která dosahuje vynikajících výsledků,“ podotkl. 

Sám Klaus mladší by zákon k inkluzi zrušil. „Pokud je škola bohatá, může si udělat třídičku pro tyto děti. Stát může dávat peníze na podpůrná opatření a asistenty v rámci podpory. Ale já bych peníze raději dal přímo ředitelům škol. Ti nejlépe vědí, jak je využít,“ nechal se slyšet. 

Inkluze je dle něj naprosto nepromyšlený krok – stejně jako kdybychom nedonošené miminko dávali místo do inkubátoru na normální novorozenecké oddělení. „Představme si, že děti řeší úlohu, v níž jede cyklista z místa A na místo B dvacítkou, za ním vyrazí nákladní auto po půlhodině padesátkou. A pak tam sedí dítě, které nechápe, co je padesát. Jaký má taková výuka smysl?“ ptal se.

Zároveň dodal, že by nikomu nezakazoval, aby své mentálně postižené dítě dal na běžnou školu, ale nerušil by zkrátka speciální školy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš byl rozčílený doběla a řval. Chvíli před tiskovkou, líčí novinář Pečinka

14:04 Babiš byl rozčílený doběla a řval. Chvíli před tiskovkou, líčí novinář Pečinka

Novinář Bohumil Pečinka se ve svém komentáři ostře pustil do premiéra Babiše. Za covid. Ministerstvo…