Václav Klaus mladší křtil knihu přímo před ministerstvem školství a na veřejnost tam vypustil silná slova. O neziskovách a exministryni Valachové. A nejen to

29. 8. 2017 16:03

REPORTÁŽ Cesta do hlubin českého školství. Útlou knížku pod tímto názvem v úterý dopoledne před budovou ministerstva školství pokřtil Václav Klaus mladší. Školství podle něho do značné míry ovládají neziskové organizace. Jak ale řekl ParlamentnímListům.cz, vláda těchto nikým nevolených organizací jednou skončí. „Komunismus byl taky pevně zakořeněn a nakonec to padlo za pár týdnů,“ sdělil.

Václav Klaus mladší křtil knihu přímo před ministerstvem školství a na veřejnost tam vypustil silná slova. O neziskovách a exministryni Valachové. A nejen to
Foto: Radim Panenka
Popisek: Křest knihy Václava Klause mladšího Cesta do hlubin českého školství

České školy přestaly provádět zásadní činnost, přestaly učit. Podle Václava Klause mladšího, experta na školství a politika ODS, se do školních tříd místo klasické výuky dostaly nejrůznější ideové programy, za čímž stojí i výrazný vliv neziskových organizací. Tak by se v kostce dala shrnout Klausova dlouhodobá publikační činnost na toto téma.

Nyní se Klaus rozhodl do debaty přispět knihou. Spolu s učitelem a kreslířem vtipů Milanem Kocmánkem vydal publikaci, která ukazuje na problémy českého školství prostřednictvím nekorektního humoru. Na knížce se podílel také slavný karikaturista Jiří Slíva.

„Vykašlali se na korektnost a ruku v ruce dali dohromady knihu vtipů o české škole. Možná kritici namítnou, že některé vtipy jsou za hranou, že jsou příliš zjednodušující, že přehánějí. Ale vtipy takové být musí, pokud jsou opatrné a korektní, moc vtipné většinou nejsou. Oběma stejně jako mnohým českým kantorům vadí experimentování sociálních inženýrů a zájmových neziskovek s našimi dětmi. Vadí jim hromady papírování, kterým jsou zahrnováni učitelé a ředitelé škol, když jejich úkolem na prvním místě je učit!“ píší autoři v anotaci svého díla.

Anketa

Na čí straně sporu mezi premiérkou Polska a prezidentem Francie stojíte?

hlasovalo: 12879 lidí

„Největším problémem našeho školství je ztráta hodnot. Ve školách se neučí, jako daňoví poplatníci do toho rveme čím dál více peněz, výsledky jsou slabší a nikoho to nezajímá. Ještě se zavádí tisíce nesmyslů, které lidi, co drží české školství nad vodou – dobré učitele a ředitele – ničí a otravuje. To je v kostce největší problém,“ uvedl Klaus mladší pro ParlamentníListy.cz.

Specifickou otázkou v případě tragického stavu našeho vzdělávacího systému jsou neziskové organizace. „Tohle je stav současného západního světa, že řada nevolených organizací získala obrovskou moc, finanční prostředky a výrazným způsobem ovlivňuje veřejné věci a často ve svém finančním zájmu,“ míní.

„Se vším se dá něco dělat,“ nesouhlasí Václav Klaus s námitkou, že systém neziskovek je výrazně zakořeněný. „Když jsem šel 17. listopadu 1989 demonstrovat, taky systém vypadal docela zakořeněně a za týden byl najednou konec. Se vším se dá něco dělat, za dva měsíce jsou volby, čili všecho lze změnit,“ neztrácí naději.

Na vlivu neziskových organizací, které ovlivňují čím dál víc aspektů našeho života včetně školského systému, má podle něho velkou „zásluhu“ i současné vedení resortu školství. „Současní vládci ministerstva, Valachová a Štech, jsou přímo produktem tohoto systému. Valachová neovládala ministerstvo stranicky, ale prostřednictvím různých neziskovek a lidí v pozadí,“ dodal Václav Klaus mladší s tím, že se to týká například tzv. inkluze a dalších ideových programů.

Křest knížečky probíhal na pražské Malé Straně, přímo naprosti sídlu ministerstva školství, jehož vedení je ze strany Klause, ale i dalších pedagogů, terčem kritiky.

„Za čtyři roky panování dua Valachová–Štech a předtím ještě Chládek, je školství v takovém stavu, že další čtyři roky to už nemusí vydržet. Proto jsme se rozhodli trošku guerillově udělat křest knihy na ulici, pod okny ministerstva školství. Situace je smutná a právě proto jsme vydali knížku vtipů. Doufám, že to aspoň pár lidem otevře oči,“ uvedl Václav Klaus během křtu.

„Jde o neustálý boj selského rozumu zespoda vůči těm nerozumným zeshora. Když si přečtete ‚vraťte lidem jejich zemi‘ (slogan V. Klause ml., pozn. red), tak pod vedením Slováka? Nebo pod vedením Japonce? To si říkáte, kde je selský rozum. Doufejme, že za pomoci Václava Klause mladšího i méně chápaví pochopí, a že selský rozum se probojuje o patro výš,“ poznamenal na křtu knihy známý karikaturista Jiří Slíva.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Radim Panenka

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Meleš kraviny! Debata o přijetí eura a Rusku se zvrtla. I Zahradil přispěl

7:11 Meleš kraviny! Debata o přijetí eura a Rusku se zvrtla. I Zahradil přispěl

Spor o to, zda se má Česko připojit k devatenácti dalším zemím a začít platit eurem tvrá již dlouho.…