Václav Klaus napsal, o co prý ve skutečnosti šlo národní bance

17. 12. 2013 15:07

Bývalý prezident Václav Klaus znovu zkritizoval intervenci České národní banky. Má totiž za to, že skutečným cílem bankéřů nebylo bojovat s údajně hrozící deflací, tedy poklesem cen, ale spíše snahou umazat za pomoci rostoucí inflace narůstající dluhy, které pak nemusí splácet ti, kteří je způsobili.

Václav Klaus napsal, o co prý ve skutečnosti šlo národní bance
Foto: VŠO
Popisek: Václav Klaus na Vysoké škole obchodní v Praze
reklama

Pod hlavičkou Institutu Václava Klause sepsal exprezident text, v němž si klade otázku, co členy bankovní rady České národní banky vedlo k tomu, že tak výrazným způsobem oslabili korunu. Prý to byl strach z deflace, tedy poklesu cen, při němž lidé čekají, že budou klesat dál a neutrácejí své úspory.  Klaus však tento důvod považuje spíše za zástupný. Podstata problému je podle jeho názoru jinde.

Celý text si můžete přečíst ZDE.

„Není dnešní krok implicitním přijetím teze, že tyto dluhy nikdo – bezprostředně za ně zodpovědný – nezpůsobil? Že je způsobil `systém` založený na jednosměrných očekáváních nepřetržitého růstu HDP a blahobytu a na nárokovosti (nikoli zásluhovosti) většiny veřejnosti na podílu na tomto – dnes už navíc neexistujícím – růstu? Není to přijetí velmi cynického postoje: Protože se dnešní dluh týká vlastně všech, musí platit všichni. A protože vyšší daně by dnes žádný demokraticky zvolený parlament neschválil, musí se zvolit daň skrytá, neexplicitní. A touto daní je inflace,“ popisuje své vidění situace exprezident.

Dodává k tomu, že měnové kurzy by se měly měnit v závislosti na to, jak se mění situace na trzích. Fixovat kurz trvale nebo ho zafixovat dokonce na věčné časy, jak se podle Klause stalo ve chvíli přijetí společné měny EU eura, je nesmyslné.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ulevuji husté dopravě, těší Richterovou. Jezdí Prahou do práce na kole

21:06 Ulevuji husté dopravě, těší Richterovou. Jezdí Prahou do práce na kole

Pirátská poslankyně Olga Richterová se přihlásila do letošního projektu Do práce na kole. A právě o …